Silničáři totiž kvůli rekonstrukci tří mostů uzavřou dvanáctikilometrový úsek této frekventované ces­ty.

Objížďka povede od valašskomeziříčské části Hulince přes Hodslavice do Nového Jičína, kde se šoféři opět napojí na hlavní silnici. Uzávěra začíná už příští pondělí. A potrvá půl roku.

„Bojím se kamionů. Už tak je jich plná cesta. Netuším, jak dlouho mi bude trvat cesta do práce. Budu muset ráno vyjíždět aspoň o půl hodiny dříve, čekám zácpy,“ řekl Martin Volčík, který jezdí denně z Nového Jičína do Valašského Meziříčí přes Hodslavice.

Nadcházející výluka se nelíbí ani podnikatelům působícím podél trasy, která bude uzavřena. „Volají nám a stěžují si, že se vše dovídají na poslední chvíli. Například provozovatelé čerpacích stanic se obávají, že půlroční uzávěra silnice pro ně bude likvidační,“ potvrdil referent odboru komunálních služeb valašskomeziříčské radnice David Černoch.

„Přestože jsme vyjádřili s chystaným dopravním omezením nesouhlas a spolu s dalšími dotčenými obcemi jsme navrhli jiné řešení, například stavbu provizorního přemostění, olomoucký krajský úřad nás nevyslyšel,“ postěžoval si mluvčí Valašského Meziříčí Josef Beneš.

„Jsme velmi zklamáni. Už tak problematická dopravní situace v našem městě se ještě více zkomplikuje,“ upozornil valašskomeziříčský starosta Jiří Částečka.

Stejného názoru je i vedoucí odboru komunálních služeb Václav Chajdrna, který poukazuje na slabiny zvoleného řešení. „Objízdnou trasu tvoří silnice druhé a třetí třídy a místní silnice, které nejsou pro tuto zátěž stavěny. V lokalitě Hulince se vlivem častějších průjezdů kamionů výrazně zvýší riziko dopravních nehod,“ zdůraznil vedoucí odboru.

Obecní úřad v Hodslavicích ještě nedostal o uzávěře oficiální vyrozumění. Už nyní ale plánuje, že se odvolá. Chceme s olomouckým krajským úřadem dále jednat. Obcí projede denně deset tisíc aut. Čekáme, že jejich počet stoupne o polovinu, a to už by bylo neúnosné,“ vylíčil starosta Hodslavic Miroslav Vyhlídal. Připomněl časté havárie kamionů, které ztěžují dopravu. „Fakt si neumím představit, co se bude v příštích týdnech na silnici odehrávat,“ povzdechl si Vyhlídal.

Jediným ústupkem, k němuž Olomoucký kraj přistoupil, je zkrácení uzávěry o tři týdny.