VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Silné sněžení opět komplikovalo dopravu

Zlínský kraj /AKTUALIZOVÁNO V 17:42, FOTOGALERIE/ – Husté sněžení v noci na středu 6. ledna a ve středu dopoledne opět zaměstnalo silničáře. Na Zlínsku byla situace meteorology označena nejvyšším stupněm závažnosti jako mimořádná a veškerá technika byla v terénu. Odpoledne pak sněhové srážky ustaly a vše se postupně vrátilo do normálu.

6.1.2010 12
SDÍLEJ:

Město Vsetín stejně jako celý valašský region zasypal sníh. Technické služby i silničáři se ihned pustili do jeho odklízení.Foto: DENÍK / Michal Burda

Zlínsko

Napadanou bílou peřinu silničáři nejprve odhrnovali, posléze cesty i ošetřili posypem. „Vozovky první třídy, kde se solilo, jsou už holé. Venku je ještě asi třetina techniky, tedy sedm sypačů a osm traktorových radlic. Problémy by snad nastat neměly, protože vše je podsolené a posypané,“ informoval ve středu v podvečer dispečer Správy a údržby silnic Zlínska Pavel Janča.

Přímo ve Zlíně zaměstnal sníh i hasiče. Ti vyjížděli na pomoc nejen k dopravní nehodě, ale i ke stromu, u něhož hrozilo, že se pod tíhou sněhu zřítí. Tak tomu bylo například i v areálu bývalého Svitu. „Nad jedním z chodníků hrozil pád větve, která byla nalomena těžkým sněhem. Hasiči za pomoci výškové techniky a motorové pily větev odstranili,“ popsal jednu z událostí mluvčí hasičů Ivo Mitáček.

Komplikace se nevyhnuly ani sanitce zdravotnické záchranné služby. Ta se při výjezdu ze svého stanoviště na zlínské ulici Váchova střetla s osobním autem. „Při nehodě došlo k lehkým zraněním spolujezdkyně z osobního auta, kterou zranil aktivovaný airbag. Lehce zraněn byl také řidič výjezdového vozu zdravotníků,“ doplnil mluvčí hasičů.

S následky sněžení se potýkali i řidiči autobusů. „Ranní autobus jedoucí směrem na Zlín­-Malenovice brzdil, aby nenarazil do auta, které před ním dostalo smyk. Bohužel sjel pravou stranou do příkopu,“ popsal ředitel osobní dopravy ČSAD Vsetín Oldřich Holubář s tím, že nikdo nebyl zraněn a pasažéry nabral další autobus jedoucí na trase.

Zato oblast Luhačovicka se prý obešla bez problémů. „Další drobný incident se stal na Valašskokloboucku, kde do autobusu směrem na Brumov narazil osobní automobil. Proto bylo vypraveno náhradní vozidlo,“ podotkl Holubář. Dodal, že zpoždění autobusů bylo do patnácti minut. „V průběhu odpoledne se pak situace zklidnila,“ řekl dále.

Několikaminutové zpoždění čekalo i na cestující městskou hromadnou dopravou ve Zlíně a Otrokovicích. „Kvůli sněhu se muselo jezdit pomaleji, takže nastala určitá zpoždění. Jeden vůz dopoledne nevyjel ke kapličce na Přílukách, ale jinak se nic závažného nestalo,“ informoval mluvčí Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice Vojtěch Cekota.

Středeční ráno i dopoledne bylo perné také pro pracovníky Technických služeb Zlín (TS), kteří ošetřovali místní komunikace. „Veškerá technika byla samozřejmě v terénu od rána. Potýkali jsme se ale i s nepříjemnostmi, často průjezdu sypačů bránila zaparkovaná auta, jako například na Jižních Svazích, kde místo velkého sypače musel projíždět jen malý,“ poznamenal vedoucí provozu TS Zlín Jaroslav Divoký.

Odpoledne a večer sněžení ustalo, pracovníci TS Zlín však měli ještě několik úkolů. „V noci se uklízejí parkoviště a odhrnují trojúhelníky sněhu na křižovatkách, které tam po autech zbudou. To se samozřejmě přes den dělat nedá,“ zmínil Divoký.

IVA CHMELOVÁ

Valašsko přikryla sněhová peřina

Intenzivní sněžení, které v noci na středu zasáhlo celé území Valašska, komplikovalo už od rána život motoristům i chodcům. Plné ruce práce měli s odklízením sněhu po celé dopoledne silničáři, problémy se nevyhnuly linkové autobusové dopravě.

Na některých místech regionu napadlo podle silničářů až dvacet centimetrů nového sněhu. V terénu se proto pohybovalo čtrnáct sypačů a také osmnáct traktorů s radlicemi ve snaze udržet valašské silnice sjízdné. „Na silnicích prvních tříd ovšem zůstává i po pluhování a chemickém ošetření sněhová kaše,“ přiblížil ve středu krátce před patnáctou hodinou ředitel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Na silnicích nižších tříd zůstala ležet vrstva uježděného sněhu. „Nutná je zvýšené opatrnost při jízdě, samozřejmostí by měla být zimní výbava,“ zdůraznil Kořistka.

Pohotově zareagovali na sněžení také řidiči, kteří jezdili velmi opatrně. Důkazem je také fakt, že policisté nezaznamenali v regionu žádnou vážnější dopravní nehodu. „Udály se pouze dvě lehčí kolize, o kterých byl sepsán úřední záznam. Všechny silnice na Valašsku jsou průjezdné,“ hlásila odpoledne vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

S menším zpožděním, do patnácti minut, jezdili v průběhu středy dne linkové autobusy. „Největší problém jsme zaznamenali hned brzy ráno ve Velkých Karlovicích, na silnici mezi údolími Podťaté a Tísňavy. Kvůli zapadlému kamionu se tady autobus zdržel jednu a půl hodiny,“ vylíčil ředitel osobní dopravy společnosti ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

Po osmé hodině se nedostal jeden z autobusů na Pustevny. „Silnici načas blokoval porouchaný pluh silničářů,“ vysvětlil Holubář. Kolem poledne se potýkaly linkové spoje s problémy na silnici směřující do Velké Lhoty.

Sněhová nadílka ovlivnila také život ve městech a obcích. Například ve Valašském Meziříčí tamní společnost TS nasadila veškerou vlastní techniku i polovinu smluvně sjednaných traktorů s radlicemi, aby vozovky a chodníky udržela v provozuschopném stavu. Při pokračujících sněhových srážkách by se posyp míjel účinky, a proto se zimní údržba omezila na pluhování. „Sypeme pouze kopce a dojezdy ke křižovatkám. Zároveň probíhá ruční posyp lávek a schodů,“ informoval dispečer Petr Táborský.

Sníh si vynutil také posílení čety ručních metařů, kteří pro příspěvkovou organizaci Technické služby města ošetřují chodníky na náměstí a vybrané přechody pro chodce a autobusové zastávky. „Ke třinácti metařům vykonávajících veřejně prospěšné práce jsme povolali dalších šest lidí v rámci veřejné služby,“ sdělil dispečer Tomáš Říha.

V terénu byla ve středu také veškerá technika Technických služeb města Vsetín. Na úklidu silnic a chodníků se podílelo celkem třiadvacet ručních fréz, traktorů či prohrnovačů. „Prioritně odklízíme silnice, které slouží pro zásobování a po nichž jezdí městská hromadná doprava. Následují křižovatky, přechody pro chodce a autobusové zastávky,“ uvedl ředitel vsetínských technických služeb Jan Horsák.

S bílou nadílkou pomáhali i dlouhodobě nezaměstnaní lidé, kteří pracují v takzvané veřejné službě. „Dnes zatím odklízeli zastávky na Trávníkách a Rybníkách, malý nadjezd, chodníky, na které se nedostane technika, a okolí hypermarketů na Ohradě,“ informoval Tomáš Pifka, ředitel Vzdělávacího a komunitního centra Integra, které veřejnou službu zajišťuje.

MICHAL BURDA

Slovácko: zasněžené silnice dopravu nekomplikují

Silné sněžení, které Slovácko zasáhlo v úterý 5. ledna v noci, prozatím nezpůsobilo na silnicích regionu žádné větší komplikace. Shodli se na tom hasiči, policisté, i autobusoví dopravci. Bez opatrnosti a ohleduplnosti řidičů se ale situace neobešla. „Jel jsem do práce z Jarošova krokem a tak jsem přijel do práce se zpožděním. Podobně na tom byli i moji nadřízení, takže mé zpoždění pochopili. Auta jela od Jarošova v koloně velmi pomalu. Myslím si ale, že vzhledem k počasí byla a je opatrnost na místě,“ konstatoval Roman Růžička z Uherského Hradiště – Jarošova.

Ředitel Správy silnic Slovácka Rostislav Buchtík a jeho lidé byli v pohotovosti už od úterního večera. „Předpověď počasí se skutečně vyplnila a tak byla naše pozornost na místě. Večer začalo sněžit na Uherskobrodsku, pozdě v noci na středu pak na Hradišťsku. Ve středu nad ránem však sněžení mírně polevilo a situaci máme pod kontrolou. Situace není kritická ani ve výše položených oblastech regionu,“ sdělil Buchtík. Do terénu ale silničáři vyslali veškerou svou techniku. „Jedná se o zhruba třicet traktorů s pluhy a osmnáct sypačů,“ vypočítal Buchtík.

Hasiči a policisté žádné komplikace související s počasím nepotvrdili. „Situace byla v období od úterní noci do středečního dopoledne. V souvislosti se zasněženými silnicemi jsme neměli žádný výjezd,“ sdělil mluvčí krajských hasičů ve Zlíně Ivo Mitáček.

Menší zpoždění spojů naopak potvrdili zástupci ČSAD Uherské Hradiště. „Jednalo se o minutová zdržení. Žádný spoj jsme ale nemuseli v souvislosti s počasím odstavit nebo nahradit jiným,“ konstatovala vedoucí divize autobusové dopravy ČSAD Uherské Hradiště Petra Jiříková.

Sněžení zvýšilo počty úrazů

Mráz a vydatná sněhová nadílka – to jsou jevy, které v několika posledních dnech výrazně komplikují život obyvatelům obcí a měst Slovácku. Problémy mají především chodci na kluzkých a často neudržovaných chodnících. Výmluvným důkazem je například plná čekárna traumatologického oddělní Uherskohradišťské nemocnice a.s. „Zaznamenali jsme přibližně přibližně pětinový nárůst úrazů v souvislosti se sněhovou pokrývkou. Běžný denní průměr činí zhruba pětatřicet pacientů denně, aktuálně ošetříme během čtyřiadvaceti hodin zhruba padesát osob. Převažují zlomeniny dolních a horních končetin a pohmnožděniny,“ poznamenal mluvčí nemocnice Jan Hrdý.

OLEG KAPINUS

Kroměřížsko: silničáři pracují od půlnoci

Husté sněžení, které se na území celého regionu spustilo prakticky úderem půlnoci komplikuje lidem život. Největší pozornost se tradičně v takovém počasí upírá k silnicím a řidičům.

„Už v noci vyjela veškerá technika, kterou máme k dispozici. V těchto dopoledních hodinách se dá říci, že hlavní tahy okresu jsou chemicky ošetřeny,“ řekl Timoteus Políček ze Správy a údržby silnic Kroměřížska.

Na některých místech už chemický posyp účinkuje, například na hlavním tahu mezi Hulínem a Kroměříží je rozbředlý sníh. V Holešově však kolem deváté hodiny dopolední sůl ještě neúčinkovala a jezdilo se po souvislé ujeté vrstvě sněhu.

„Máme na okrese řadu úseků, kde se chemický posyp nesmí použít, například Hostýnské vrchy, okolí Kostelan či Chropyně,“ dodal Políček.

Velká oblast, kde se smí silnice sypat jen drtí je na Bystřicku.

„I tady sněží zhruba od půlnoci, všechny naše vozy jsou v terénu a sníh na solených úsecích už jsou rozbředlý, nyní jej radlice stahují z cest,“ řekla Pavlína Špalková, která řídí provozní středisko přímo v Bystřici pod Hostýnem.

Také dispečink na Zdounecku hlásí, že všechny silnice v oblasti jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

„Na silnicích už je i naše výpomoc, kterou máme smluvně zajištěnou s majiteli traktorů. Ti mají své konkrétní úseky, které ošetřují,“ vysvětlil Eduard Horák ze střediska ve Zdounkách.

PETRA PROCHÁZKOVÁ

Autor: Redakce

6.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky Číšníci a servírky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ČÍŠNÍCI A SERVÍRKY, Požadujeme: praxe v oboru výhodou, spolehlivost, První kontakt: telefonicky na čísle: 603 333 331, e-mailem na: jaroslav.safarik@gmail.com, osobní schůzka je možná na základě telefonické domluvy, ov. tel. 10.8.2018. Pracoviště: Jaroslav šafarik 02, Smetanova, č.p. 669, 755 01 Vsetín 1. Informace: Jaroslav Šafarik, +420 603 333 331.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 15 237 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) Učitel/ka 1. stupně. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15237 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UČITEL/KA 1. STUPNĚ ZŠ, Aprobace anglického jazyka - výhodou., Nabízíme: příspěvek na stravu z FKSP., První kontakt: telefonicky 571 614 764, e-mailem: skola@zsmasarykova.cz. Pracoviště: Základní škola valašské meziříčí, masarykova 291, okres vsetín, příspěvková organizace, Masarykova, č.p. 291, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Jiří Buksa, +420 571 614 764.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 50 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný ihned., Požadujeme: vyučení v oboru nebo praxe v oboru, samostatnost, spolehlivost, zahraniční praxe vítána., Jedná se o dvousměnný provoz, případně střídání krátkého a dlouhého týdne., Možnost prodloužení smlouvy., První kontakt: telefonicky v době od 8:00 do 15:00 h., životopis e-mailem na petra@betexsro.cz., ov.10.8.2018. Pracoviště: Hotel eroplán, Ostravská, č.p. 451, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm 1. Informace: Šárka Holubová, +420 725 987 441.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 12 400 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o zdravotně postižené Pracovník v sociálních službách. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12400 kč, mzda max. 13800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky na vzdělání: dle § 116 zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách., Cílová skupina sociální služby: dospělé osoby s mentálním, tělesným a kombinovaným postižením., Nabízíme: dovolenou navíc, firemní benefity, prémie za aktivitu., První kontakt: emailem.. Pracoviště: Kamarád rožnov o.p.s., Volkova, č.p. 523, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm 1. Informace: Petr Jelínek, +420 571 653 683.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prvních deset zavlažovacích vaků od čtvrtka slouží také ve Valašském Meziříčí. Na snímku je instalují pracovníci společnosti Městské lesy a zeleň.
6

Žíznící stromy v Meziříčí napájejí zavlažovací vaky

Jehněčí hřebínky, restované hříbky, pohankové nok
4

Ve Velkých Karlovicích chystají galavečeři na počest 100. výročí Československa

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 15. srpna 2018.

Bystřický Jiří Tiller přesvědčil trenéra Poloze. Zubří jej chce získat

Výsledkově neoslnili, ale do deprese se nepropadají. V mezinárodní konfrontaci v rámci turnaje v Novém Veselí extraligoví házenkáři sehráli tři kvalitní přípravné duely s maďarským a dvěma polskými celky, ale na výhru nedosáhli.

Kroj lidi sbližuje, shodují se tanečníci

Johana Ficová a Roman Diblík jsou členy folklorního spolku Jasénka už dvě dekády. Svůj první kroj oba oblékli, když jim nebylo ani pět let a po celé té době se stále těší na to, až si ho opět obléknou.

Vandal poničil čtyři mladé lípy

Mladé stromy u fotbalového hřiště v Liptále zřejmě překážely neznámému vandalovi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT