Vsetínští divadelníci uvedou v sobotu 17. prosince od 19 hodin úspěšnou parodii na téma děl Williama Shakespeara s názvem Souborné dílo Williama Shakespeara ve zkrácené verzi. Tentokrát navíc představí novou tvář. Všechny ženské role a další hrdiny anglického dramatika v záskoku ztvární absolvent brněnské JAMU Adam Kaňák.

„Naše Julie, kterou hraje Pavel Čevela, se doléčuje po lékařském zákroku a nechceme diváky připravit o slibované představení. Adam byl logickou volbou. Viděl jsem jeho absolventské představení a moc se mi líbil. Diváci se mají na co těšit,“ slibuje ředitel Divadla v Lidovém domě a zároveň jeden z tria herců Pavel Rejman.

Ve Vsetíně je Adam Kaňák známý především mezi folkloristy, odmalička totiž působil ve folklorním souboru Vsacan.

„Moc se na spolupráci těším. I když mě čeká doposud nejtěžší záskok. Je tam strašně moc textu a akcí. Musím zvládnout během jednoho představení minimálně deset rolí. Jsou to především všechny hlavní ženské role her Williama Shakespeara jako Julie, Kleopatra nebo Gertruda,“ vyjmenovává Adam Kaňák.

Souborné dílo Williama Shakespeara ve zkrácené verzi je inscenací, kterou lze označit za jakousi improvizaci a parodií díla a her Williama Shakespeara.

„Vychází z textu, který vznikl tak, že tři angličtí herci improvizovali na základě jeho her a svých znalostí těchto her,“ vysvětluje třetí z protagonistů hry Jakub Hekl.

Zmíněnou shakespearovskou nekorektní meditaci přivedli na svět Adam Long, Daniel Singer a Jess Winfield. „Naše uchopení je velice pestré. Máme tam rapující část, je tam něco jako fraška, scénické čtení a další. V podstatě se jedná o revue seskládanou z jednotlivých vstupů na téma shakespearovských her,“ doplnil Hekl.

Dílo anglických autorů, které vsetínští diváci uvidí, si klade za cíl hravou formou a s velkým nadhledem během dvou hodin sehrát všech 36 shakespearových her a 154 jeho sonetů.

Kdo je Adam Kaňák?

Adam Kaňák je mladý muzikálový herec, který pochází z Ratiboře na Vsetínsku. Narodil se v roce 1997. Odmaturoval na Střední průmyslové škole strojnické ve Vsetíně, poté se vrhl na studium muzikálového herectví na brněnské JAMU, kterou absolvoval v roce 2021. Sám o sobě prohlašuje, že je pseudotenor.

„To jsem si vymyslel, protože rozsahem jsem tenor, ale cítím se hlasově být baryton.“

Výběr umělecké kariéry není náhodný. Ke kumštu tíhl jako člen folklorního souboru Vsacan od útlého dětství. V současné době je na volné noze. Hraje v Městském divadle Brno, Národním divadle Brno, divadle Radost Brno, pražské Fidlovačce, Východočeském divadle Pardubice. Kromě hraní také dabuje, dělá voice overy a reklamy.

Jeho doménou jsou muzikály. Vidět jej můžete v Městském divadle Brno v muzikálech Devět křížů a Pretty Women. V současné době se připravuje v dalším brněnském divadle Radost na roli v muzikálu Tři v sauně.