Kvůli pandemickým opatřením bylo přitom Valašské muzeum v přírodě od začátku roku až do 3. května uzavřeno. Veřejnosti přístupné bylo nakonec jen 206 dnů, což je ve srovnání s rokem 2020 ještě o 20 dnů méně.

„I přes opatření, která jsme byli nuceni zavést, jsme ve všech měsících zaznamenali zvýšený zájem o prohlídku muzea,“ potěšilo Jindřicha Ondruše, generálního ředitele Národního muzea v přírodě, pod které rožnovský skanzen spadá.

O letních prázdninách byla návštěvnost dokonce rekordní – předčila i statistiky z roku 2020 a také 2019.

„Jsem rád, že letní sezónu jsme mohli uskutečnit podle našich plánů a dopřát návštěvníkům oblíbené pořady,“ uvedl Ondruš.

Programovou nabídku muzea vloni otevřel pořad Svatojánský večer. Novinkou sezóny 2021 byl bonus pro návštěvníky v podobě volného vstupu do muzea první čtvrtek v měsíci od května do září.

„Do muzea se tak návštěvníci mohli vydat spolu s jinými příležitostmi zdarma celkem devětkrát,“ připomněl generální ředitel.

Druhým rokem ve skanzenu zaznamenávají zvýšený zájem o návštěvu muzea ve všedních dnech.

„Proto jsme je opět obohatili o cyklus letních aktivit. Procházku Valašskou dědinou jsme návštěvníkům zpestřili zajímavou prohlídkou a na děti čekalo prázdninové hraní, vyprávění valašských bájí a pověstí či příběhová hra v Dřevěném městečku. Ve výstavních prostorech Sušáku jsme instalovali nové výstavy Jiří Langer a Rožnovské slavnosti 2019 očima fotoklubu R9,“ vyjmenovala mluvčí Valašského muzea Pavlína Polášková.

Do nového roku vstupují pracovníci muzea s cílem či přáním uskutečnit pokud možno všechny naplánované programy a pořady. Návštěvnici se opět mohou těšit na volné první muzejní čtvrtky od května do září.

„Současně nedochází k navýšení cen vstupného. Drobných korekcí doznalo jen mimosezónní vstupné,“ upozornila Polášková.

Po čtyřech letech oživí programovou nabídku pořady Hejův nožík a Myslivosti zdar! S dvouletou periodou se uskuteční Ondrášova valaška, Sklářský den a setkání dechových kapel.

Do nabídky muzejníci zařadili také Portášské chodníčky nebo Ozvěny Valašského Slavína, tentokrát věnované básníkovi Ladislavu Nezdařilovi.

„Těšit se můžeme i na novou výstavu o bílém vyšívání na Valašsku s názvem Pěkné kvítí z bílých nití,“ uzavřela Polášková.