„Evropští úředníci dali zelenou druhé etapě projektu Čistá řeka Bečva, která je v novodobé historii největší investicí do zlepšení životního prostředí na Valašsku,“ uvedl Jaromír Kudlík, předseda Sdružení obcí mikroregionu Vsetínsko, které je investorem akce.

Sto šedesát kilometrů kanalizace pro devatenáct tisíc lidí bude stát miliardu a půl. Práce začnou příští rok a skončit by měly v roce 2014.

Čas začali odpočítávat například obyvatelé Francovy Lhoty. Nyní musejí obsah odpadních jímek vyvážet do septiku ve Vsetíně. Tedy pětadvacet kilometrů daleko. Pět tisíc korun, které za to zaplatí, musí násobit dvakrát. Jímku totiž čistí dvakrát do roka. „Nejsou to zanedbatelné peníze,“ upozornil Karel Matůš, starosta obce se šestnácti sty obyvateli.

Stavbu kanalizace vítá. A to přesto, že se bude muset Francova Lhota kvůli její výstavbě, která přijde na 148 milionů korun, zadlužit. Na patnáct let. A minimálně na dva roky musí zastupitelé zmrazit veškeré investice do obce.

Dotace pokryje 78 procent nákladů. Zhruba 30 milionů ale bude Francova Lhota splácet. Dva miliony ročně. Tedy skoro třetinu svého ročního rozpočtu.

„Bečva už ale nutně potřebuje vyčistit. V létě, kdy je nízký stav vody, v ní plavou už jen splašky. „A nechávat zátěž čištění odpadních vod na lidech, není dobré, když už máme možnost se do druhé etapy projektu Čistá řeka Bečva zapojit,“ upozornil Matůš.

V Lačnově žije devět set lidí. „Většina z nich má jímky, které vyváží to do septiku v Lidečku, který je vzdálen sedm kilometrů. „Cena za odvoz se tak vyšplhá na tři a půl tisíce, když to násobíte třemi, je to vysoké číslo, poznamenala starostka Marie Vlčková.

Výstavba kanalizace přijde Lačnov na zhruba 90 milionů korun. A i když 78 procent pokryje dotace, obec si bude muset na zbytek půjčit. „Bude to pro nás sice zátěž. Také my budeme muset nejméně na dva roky zastavit veškeré investice,“ přiblížila Vlčková.

Také Liptál, který má něco přes tisíc čtyři sta obyvatel, bude muset na patnáct let omezit investice. Přesně tak dlouho totiž bude muset splácet čtyřicetimili­onový úvěr.

Celkově si tam totiž výstavba kanalizace vyžádá 160 milionů korun. „Kdybychom se ale do projektu nezapojili, nechali bychom zátěž čištění odpadních vod na obyvatelích obce. A to jsme nechtěli,“ vysvětlil liptálský starosta Miroslav Vaculík s tím, že obyvatelé tamních domů vyváží jímky do deset kilometrů vzdálených Slušovic.

Odkanalizování se kromě Francovy Lhoty, Lačnova a Liptálu dočkají například také Velké Karlovice, Hovězí, Polanka, Lhota u Vsetína a městské části Valašského Meziříčí, Rožnova pod Radhoštěm a Vsetína.

Jen ve Vsetíně bude proinvestováno více než 120 milionů korun. Za tyto peníze bude vybudována splašková kanalizace na Hrbové, Horní Jasence, Vesníku, v Dlúhém, Za Díly, v Malém Skalníku a v Semetíně.