„V současné době máme monitor dechu pro každé narozené dítě. Když dítě přestane dýchat, přístroj po třiceti vteřinách spustí alarm,“ uvedl primář dětského oddělení meziříčské nemocnice Libor Slováček s tím, že v okamžiku spuštění alarmu je ještě dostatek času zasáhnout a vyhnout se poškození zdraví novorozence.

„Maminky by měly pro jistotu monitory v domácím prostředí používat zhruba ještě do jednoho roku věku dítěte, pak je již syndrom náhlého úmrtí nepravděpodobný,“ míní primář. Za nové monitory, které jeho oddělení získalo, poděkoval.

"Děkuji Nadaci Křižovatka i všem soukromým firmám, jmenovitě Antonín Šupler - Husqvarna Zubří a Robe Lighting s.r.o., které přes nadaci monitory darovaly. Pomohou předejít život ohrožujícím stavům novorozenců v naší nemocnici," dodal primář Slováček.

V České republice umírá na syndrom náhlého úmrtí (SIDS) ročně okolo deseti dětí. Jedna z uváděných příčin tohoto syndromu může být podle odborníků drobná změna v mozku dítěte, která vede k problémům s dýcháním či krevním oběhem.

Dětské oddělení Nemocnice Valašské Meziříčí spolupracuje s Nadací Křižovatka již několik let.

„Naší hlavní činností je zprostředkování darování monitorů dechu mezi dárcem a nemocnicí,“ přiblížila ředitelka nadace Štěpánka Pokorníková.

Pracovníci nadace oslovují firmy a společnosti, které jsou regionálně blízké obdarovávané nemocnici nebo je s nemocnicí pojí osobní příběh z jejich vlastního rodičovství a setkání se SIDS.

„Společně se nám daří zajišťovat postupné obnovení těchto citlivých přístrojů v nemocnicích téměř po celé republice,“ dodala Pokorníková.