„Obyvatelé uvedených regionů mohou na základě nového paragrafu pálit bez omezení ve svých pálenicích své ovoce. Od poplatků státu jsou osvobozeni též majitelé pěstitelstkých pálenic,“ mne si ruce například Petr Gazdík za TOP 09.

S tichým úsměvem na tváři tuto zprávu potvrdil také premiér Petr Nečas, který pochází z Hradiště a žije v Rožnově pod Radhoštěm. „Ano. Byla to jedna z doposud nezveřejněných podmínek koaliční smlouvy,“ přiznal redakci Kvokárny. Ministr financí Miroslav Kalousek jen pokrčil na tiskové konferenci rameny. „Víme, že v posledních letech se švestek mnoho neurodilo. Chceme, aby Moravané nepřestali pálit,“ shrnul.

Radost mají samozřejmě především řadoví obyvatelé regionu. „Je to skvělé. Nemusíme se schovávat a pálit tajně na pasekách. A po nocích. Je to tradiční věc. Tak teď se toho můžeme účastnit celá rodina. Stejně jako třeba zabíjačky,“ radují se členové spolku za zachování tradic.

Známí vládní kverulanti z Věcí veřejných jsou s tímto nečekaným bodem rovněž srozuměni.

„Byla to překvapující podmínka našich kolegů. Ustoupili jsme. Na Moravě chceme rozšířit stranickou základnu,“ přiznal se šéf strany Radek John. S tím, že samozřejmě počítají s adekvátním výpalným.

(Text se nezakládá na pravdě)