„Možná to i byla výhodná nabídka. Šlo o nějaké služby, ale dneska už člověk raději nemá ničemu věřit," podotkla. A rozhodně nebyla sama, u koho prodejci v minulých dnech zazvonilli. Strážníci řešili v Rožnově v minulých dnech hned několik případů. „Hlídky na místě zjistily, že se jedná o zástupce firem nabízející smlouvy na plyn a energie. Vzhledem k tomu, že bylo zjištěno, že se jedná o agenty firem, kteří již na území Rožnova byli v minulosti přistiženi, uložili jsme blokové pokuty v horní polovině možné maximální sazby. Jednomu jsme uložili pokutu pět tisíc korun," popsal ředitel rožnovské městské policie Aleš Pilař

Někdy jde prý skutečně o pracovníky firem, kteří nabízejí například změnu smlouvy. Ostatní jsou ale podle něj často evidentní podvodníci. „Jeden z prodejců nespolupracoval a choval se arogantně. Hrozí mu pokuta až třicet tisíc korun," popsal další z případů šéf strážníků.

Zákaz podomního a pochůzkového prodeje přitom platí v Rožnově už od roku 2013, přesto se případy stále opakují. „Prodejci mnohdy o zákazu vědí. Prý je jim to jedno," doplnil Pilař. Na místech působení prodejců strážníci zjistili, že používají velmi razantní postupy. Působí až v pětičlenných skupinách azaměřují se na seniory.

Jedním z triků, které používají, jsou například takzvané úsporné žárovky jako dárek. Následné odstoupení od nevýhodné smlouvy je ale penalizováno poplatkem až několik tisíc korun za vrácení dárku. „Jedná se o velmi bezohledný způsob okrádání občanů. Oběti jsou nejčastěji senioři, kteří takto často přicházejí i o celoživotní úspory," varuje Pilař.

Pokud se obyvatelé s podobnými případy setkají, doporučuje šéf strážníků ihned přivolat městskou policii. V případě zájmu je možné si na služebně zdarma vyzvednout samolepku s nápisem Zákaz podomního prodeje.

Nepříjemné situace museli řešit i ve městě Zubří. „Lidé si stěžovali, že k nim chodí nabízet lidé různé služby, a bohužel někteří naletěli. Prostě to byli starší lidé nebo méně chápaví," konstatoval tajemník Zubří Petr Pleva.

Zneužil kontroly měřáků vodařů a plynařů

Hned také uvedl další případ.

„Pak tu ještě chodil podomní prodejce, který za tři sta korun nabízel kontroly měřáků. Zneužil toho, že vodovody a kanalizace informovaly občany, že budou dělat kontroly. Prokázal se nějakou pochybnou kartičkou firmy, o které vůbec nevím, jestli existuje. A lidé si mysleli, že je zástupce VaKu. Pak jsme měli stovku telefonátů na úřad, protože si lidé stěžovali," dodal.

Právě tato zkušenost se stala pomyslnou poslední kapkou a také v Zubří začne od 18. července platit zákaz podomního prodeje.

„Neměli jsme takovou vyhlášku, a proto jsme ji museli zavést. Nevadí nám, když se tu někdo postaví s autem a prodává brambory nebo sazenice, ale když prodejce zvoní u dveří, tak to už je nevhodné," doplnil Pleva.

Zákaz platí také v Karolince, v Krhové, Poličné, HutiskuSolanci nebo na Prostřední Bečvě.

Podobné zákazy mají také ve Vsetíně i Valašském Meziříčí.

Autor: TÁŇA MARKOVÁ