V závěru minulého týdne ji u příležitosti Dne seniorů získala Anneliese Přikrylová, která již sedm let vymýšlí program pro osm set vrstevníků z Klubu seniorů Rožnov pod Radhoštěm. „Je to úžasné. Byla jsem překvapená, netušila jsem, že budu první," podělila se o své dojmy dvaasedmdesátiletá Anneliese Přikrylová.

Skromně dodala, že podíl na ocenění nemá pouze ona sama. „Vždy zdůrazňuji, že je to díky mému manželovi, který mi dělá veškeré technické zázemí. A také díky našemu výboru a všem lidem, kteří kolem mne pracují," řekla Anneliese Přikrylová.

Naplňuje ji organizační práce pro rožnovský Klub seniorů a především to, že může dříve narozeným dávat radost.

„Nejdůležitější je, že nejsou sami. Obohacují život nejen sobě, ale také mně. Protože mi vrací vše, co jim poskytuji. Cítím tu odezvu," popsala vítězka.

Podle jejích slov je v pokročilém věku ze všeho nejdůležitější právě nezůstat sám. „Ve stáří je to velmi krušné," tvrdí rožnovská seniorka roku 2015.

Cenu letos už potřetí udělovala Nadace Charty 77 jako součást projektu SenSen Senzační senioři. Ocenila také nejlepší seniorské kluby, letos to byli senioři z Prachatic. Nadace také letos poprvé otevřela Zlatou síň SenSenu pro výjimečné seniory z řad veřejně známých osob a uvedla do ní sportovní legendu Danu Zátopkovou.

Letos se slavnostní vyhlášení výsledků konalo v pražském Divadle v Dlouhé a ocenění si odneslo celkem 17 seniorů a seniorských klubů. „Rozhodování bylo těžké. Každý nominovaný jednotlivec i klub si letos opravdu zasloužili ocenění. To ale nejde. Hodně jsem v kuloárech slyšela větu: nevadí, budou tu další ročníky, a máme tedy naději za rok," řekla výkonná ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků.

Cílem ocenění je vyzdvihovat výjimečné počiny starších spoluobčanů a seznamovat s nimi širokou veřejnost. Ocenění má přispět také k bourání stereotypů, které si často lidé se seniory spojují.

Být starý neznamená být nemocný a nerudný, řada seniorů zůstává i navzdory věku činorodá a dál pracuje pro své okolí.

Takové lidi ostatně hledá, sdružuje a podporuje i celý projekt SenSen.