Pavel je totiž původně „pouze" vyučený kuchař. A strážník bez maturity, to je s platností od příštího roku nemyslitelné. Zakazuje to novela zákona o obecní policii.

Chtě nechtě se tedy Pavel, stejně jako stovky strážců pořádku napříč republikou, musel vrátit ke knihám a studiu. Nyní už mu k úspěšnému získání maturitního vysvědčení chybí jen poslední krok. „V květnu musím ještě zvládnout opravnou zkoušku z matematiky. Všechno ostatní už mám hotové," říká městský policista. Přiznává, že z matematiky má trošku obavy. „Možná jsem měl přeci jenom jít do maturity z jazyka," uvažuje zpětně.

Netají, že návrat do školy v osmačtyřiceti letech není jednoduchý. „Přece jen, je to po pětadvaceti letech. Školu mám každých čtrnáct dní, musím se připravovat sám a mám i pocit, že kantoři jsou na nás přísnější," usmívá se Pavel.

Maturitu mohou strážníci získat na jakékoliv střední škole

Z legislativního nařízení ale vůbec není nadšený. Zastává názor, že zisk maturitního vysvědčení jeho postoj k práci ani způsob, jakým ji dělá, stejně nezmění. „Jsem strážníkem sedmnáct let a nikdy se mnou nebyly problémy. Navíc musíme každé tři roky absolvovat zkoušky před komisí ministerstva vnitra. To máme také nůž na krku. Buď je uděláme, nebo jdeme," říká Pavel.

Poukazuje také na další paradox. Je totiž úplně jedno, na jaké škole si strážníci maturitu dodělají. Hlavně, že ji budou mít. Pavel tak volil nejjednodušší cestu a vrátil se ke svému původnímu oboru – kuchař. Maturitu dodělává na meziříčské Integrované střední škole. „Po vyučení jsem nějakou dobu dělal i v praxi. Takže odborné předměty ani po letech nebyly problém," říká Pavel.

Přínosnější by však podle něj bylo, kdyby strážníci museli studovat například základy práva nebo jiné předměty využitelné v policejní praxi. „Takto mi přijde, že se celý zákon dělal jen proto, aby se obměnili starší strážníci za mladší," kroutí hlavou Rožnovan.

V regionu skončí sedm strážníků

Nucený odchod z řad městské policie hrozí letos na Valašsku sedmi strážníkům. Několik dalších si potřebné vzdělání ještě dodělává. Případně se na ně vztahuje výjimka ze zákona, která přihlíží k věku.

Městskou policii mají na Valašsku města Vsetín, Valašské Meziříčí a Rožnov pod Radhoštěm. Celkem u nich pracuje pětasedmdesát lidí.

Povinnost mít maturitu se objevila v novele zákona o obecní policii účinné od 1. ledna 2009. Zároveň začalo platit přechodné období, jež dalo strážníkům možnost maturitní zkoušku dodatečně získat. Končí letos.

Na některé strážníky se vztahuje výjimka ze vzdělání

Ne všichni strážníci lhůty využili. Například ve Valašském Meziříčí se v ohrožení ocitlo hned osm strážníků z osmadvaceti. Čtyři z dotčených si podle sdělení ředitele meziříčské Městské policie Ivana Kadory dodělali maturitu už vloni. „Na další dva, kteří ji nemají, se vztahuje výjimka ze zákona," řekl Ivan Kadora.

Díky uvedené výjimce si nemusí maturitní vysvědčení dodělávat strážníci, kteří v době nabytí účinnosti novely zákona měli alespoň 45 let, třikrát úspěšně absolvovali zkoušku z odborné způsobilosti před komisí ministerstva vnitra.

Se dvěma strážníky, kteří si maturitu dodělat nestihnou, se budou muset v Meziříčí rozloučit. „V tuto chvíli nesplňují podmínky zákona," vysvětlil Ivan Kadora.

V Rožnově pod Radhoštěm se zákonné nařízení dotklo pěti ze dvou desítek lidí pracujících u městské policie. I zde se jeden strážník maturitě vyhnul díky tomu, že už měl v roce 2009 pětačtyřicet let. „Jeden bude maturovat letos v září. Další tři ale už maturitu získat nestihnou," bilancoval šéf rožnovské Městské policie Marek Grossmann.

Ztráta tří lidí, z nichž dva pracují u městské policie od jejího vzniku před jedenadvaceti lety, může přitom představovat určitý problém. Ne, že by je nebylo možné nahradit. Uchazečů je podle Marka Grossmanna dostatek. „Máme z čeho vybírat. Žádný strážník ale není, jak se říká, hotový hned. Nasbírání zkušeností trvá nejméně tři roky," spočítal šéf strážníků.

Je to nespravedlivé

V tomto ohledu je podle Marka Grossmanna povinné dodělání maturity nespravedlivé. Námitkami strážníků z různých koutů republiky se podle něj bude zabývat 
i parlamentní bezpečnostní výbor. „Ne, že by maturita nebyla důležitá. Ale tato povinnost mohla platit jen pro nově nastupující strážníky. Ne zpětně. To je podraz. Mám pocit, že novela byla dělána pro potřeby obecních policií ve velkých městech, kde se chtějí starších strážníků zbavit," netajil Marek Grossmann.

Podle jeho slov je pro městskou policii zejména v menším městě daleko přínosnější strážník, který třeba nemá maturitu, ale zato má zkušenosti a zná město a místní poměry.

Mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross doplnil, že novela zákona jde proti podmínkám, za kterých byli strážníci do pracovního poměru přijímáni. „Navíc budou muset odejít strážníci, kteří opakovaně úspěšně prošli pravidelnými zkouškami způsobilosti," řekl Tomáš Gross.

Z jiného úhlu se na problém dívá ředitel Městské policie ve Vsetíně Nikolaj Martinák. Tady v závěru letošního roku skončí dva strážníci, kteří maturitu nestihnou získat.

Podle Martináka k tomu ale byla dostatečně lhůta, o které strážníci věděli. „Řeknu to na rovinu. Měli na to šest či sedm let. Když za tuto dobu nebyli schopní potřebné vzdělání si doplnit, něco to nasvědčuje o samotném přístupu konkrétního člověka," řekl Nikolaj Martinák.

Ve Vsetíně už na jaře plánují začít s výběrem nových strážníků, kteří odcházející nahradí. „Nastoupit by mohli na podzim, aby byl přechod plynulý," plánuje Nikolaj Martinák. U vsetínské Městské policie pracuje nyní sedmadvacet lidí.

Naposledy v minulém volebním období se situací strážníků zabýval i podvýbor pro obecní a městskou policii, který je součástí Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny ČR. V celé republice se totiž problém s maturitami týká zhruba 850 strážníků. „V tomto okamžiku není další jednání o této věci plánováno a žádný aktuální podnět nebyl zdejšímu výboru adresován," přiblížil Valašskému deníku současný stav tajemník výboru pro bezpečnost Jan Čech.

Pokud ale výbor o strážnících skutečně bude ještě jednat, ministerstvo vnitra je připravené poskytnout poslancům potřebné informace. Podle Hany Malé z odboru komunikace ministerstva však prozatím zákon žádné výjimky nepřipouští. „A ministerstvo v této souvislosti ani nechystá žádnou změnu právní úpravy. Jedním z důvodů je i přechodné období, kdy mezi lety 2008 a 2015 měli strážníci dostatek času, doplnit si požadované vzdělání," řekla Hana Malá.