První domy zde stály před druhou světovou válkou. Jiné vznikaly za války a po ní. „Moje rodina si tady postavila dům v jednačtyřicátém. Od té doby nám, co si pamatuji, opravovali akorát cestu. Nedávno taky měnili veřejné osvětlení," říká jedna z místních Jana Rechtíková.

Podle ní jsou ve špatném stavu hlavně chodníky. „Teď se chystá výstavba plynového vedení, tak doufám, že jak skončí, opraví je," dodává šedesátiletá důchodkyně.

Nespokojené se stavem chodníků jsou také maminky s kočárky. „Špatně se po nich jezdí. Je to hotový tankodrom. Mohli by opravit také průlezky na dětském hřišti, protože jsou staré a zanedbané," svěřila se mladá maminka Markéta Lazárková.

Máte problém, se kterým si nevíte rady? Napište nám. Valašský deník je tu s Vámi! redakce.valas­sky@denik.cz

Ani cesty nejsou podle mnohých lidí v pořádku. „Kanály propadlé, zaplátované jsou akorát nejhorší díry. Pro popelnice by se měly udělat speciální stanoviště, ať nejsou v cestě," myslí si zase dvaasedmdesátiletý Ladislav Kopecký.

Majitelé psů by rádi, aby radní tady nechali umístit více košů na psí exkrementy. „Dávat je do obyčejného odpadkového koše je blbé, zvlášť když poblíž sedí lidé. Nezbývá nám než sáčky s výkaly nosit pomalu až domů, dokud nenajdeme vhodné místo na vyhození," řekla Valašskému deníku Zuzana Jánošíková ze Vsetína.

Vsetínští radní o těchto problémech vědí. Plánují ulici Pod Žamboškou zrekonstruovat. „Opravíme úsek od křižovatky s ulicí Záviše Kalandry, až po ulici Konečná. Včetně přilehlého hřiště s parkem," slibuje vedoucí odboru financí Jana Matochová.

Rekonstrukci provedou dvě stavební firmy. Které ale nejprve musí radnice vybrat.

První firma opraví chodníky a cesty. „Vzniknou také nová stanoviště pro popelnice a kontejnery. Plánujeme i výměnu veřejného osvětlení," vysvětlila dále Matochová.

Druhá firma opraví dětské hřiště a park u křižovatky ulic Konečná a Pod Žamboškou. Kromě úpravy pískoviště, kolotočů a průlezek, zde mají vzniknout také nové atrakce pro děti. „Mohly by to být například, vahadlová houpačka či lezecká stěna," doplnila Matochová.

Oprava včetně veškerých příprav má stát devět milionů korun. Radní prozatím schválili vytvoření projektové dokumentace. Se začátkem prací se počítá už na příští rok.

„Hlavním důvodem rozsáhlé rekonstrukce je havarijní stav chodníků a cest v této části města," zdůvodnil investici místostarosta Stanislav Pavelec.

Ulice Pod Žamboškou vznikla v roce 1952. „Tehdy se tady stavěly náhradní domy pro dělníky ze zaniklé dělnické kolonie Kohnovy na Trávníkách. V prosinci dostala ulice jméno Pod Žamboškou, podle kopce, pod kterým stála," vysvětlil zástupce ředitele Státního okresního archivu Vsetín Zdeněk Pomkla.

O rok později byla dokončená také kanalizace.