„Pokud někdo nejel po silnici mezi Huslenkami a Zděchovem, neví, co je zima,“ tvrdí například starosta Zděchova Tomáš Kocourek. „Vede k nám silnice třetí třídy. Prvořadá je pro cestáře hlavně silnice z Ústí do Velkých Karlovic,“ vysvětlil.

Podle starosty je situace nepříjemná, nic se ale dělat nedá. „Máme najatou firmu, která udržuje místní komunikace a snaží se udržovat i tu hlavní. Co se týká chodníků, udržujeme především jejich hlavní část v centru obce,“ sdělil Kocourek.

Vlastními silami bojují se sněhem i ve Študlově. „Normální zima nás vyjde na čtyřicet až padesát tisíc. Posyp silnic by stál podstatně víc, takže nesypeme,“ řekl starosta František Tvarůžek. Podle něj se neudržují ani chodníky. „Jsme koncová obec. Chodníky necháváme pod sněhem. Na místní cesty máme najatého domácího traktoristu,“ přiblížil Tvarůžek.

Oproti minulým letem se na údržbě rozhodli šetřit ve Valašské Senici. „Dříve jsme měli najatou techniku. Teď máme vlastní traktor i pracovníky, takže se náklady na zimu značně sníží,“ nastínil starosta Pavel Novosád. Chodníky si většinou uklízí lidé sami. „My dbáme na to, aby někde nevznikl led a nedošlo k nehodě,“ sdělil Novosád.

Tři traktoristé se starají o místní komunikace ve Valašské Bystřici. V případě potřeby jezdí a odhrnují cesty. „Nejhorší máme prozatím za sebou. Kritický je totiž hlavně první sníh, který se většinou uklouže. Jet se v minulých dnech nedalo například přes kopec Hlaváčky,“ prozradil starosta Valašské Bystřice Miroslav Martinek.

S prvním sněhem se také potýkali v Hutisku-Solanci.Čtyři soukromé traktory se starají o padesát kilometrů místních komunikací i parkoviště. „Všechny cesty máme přístupné, chodníky jsou i schůdné. Pokud by nastal kalamitní stav, nemáme problém se zajištěním dalších strojů. Teoreticky bychom měli vše dobře zvládnout,“ podotkl starosta Vladimír Petružela.

Také v Polici se o první sníh starají místní. „Na údržbu komunikací v obci máme smlouvu. O chodníky se stará místní podnikatel, který vlastní frézu,“ prozradil starosta Police Karel Hlavica. Chodníky se v obci zatím nesypají. „Je to zbytečné, protože připadává nový sníh,“ dodal Hlavica.
Mluvit o prvním sněhu na začátku prosince je podle starosty Velkých Karlovic úsměvné.

„Horší to bylo loni, kdy zimu nikdo nečekal. Stromy měly v polovině října ještě listí a například na Beneškách byl až metr sněhu. Letos je to normální začátek zimy,“ zavzpomínal starosta Miroslav Koňařík.

O chodníky a místní komunikace se starají pracovníci s malotraktorem, frézou i pluhem. „Žádná zvláštní situace ale zatím není. Sněhu je zatím málo,“ sdělil Koňařík.