Na pódiu se jim představil například soubor Dúbrava z Jasenice, zazpíval Martin Filák či domácí sestry Hrňovy a také valašské kapely Dareband či Gympleři.

Nejdůležitější částí programu bylo ale ocenění pamětníků z obou stran hranice, kteří byli přímými účastníky vzniku družby mezi Huslenkami a obcí Jasenica. „Spolupráce vznikala v roce 1982. Prakticky vznikla devátého května na Ztracenci, kde se na ní účastníci setkání dohodli," připomněl přítomným místostarosta slovenské partnerské vesnice Anton Kňažko.

Oficiálně se družební partnerství obcí a společné setkávání lidí z obou vesnic datuje od 17. září 1982.

Anton Kňažko uvedl, že příležitostí k setkávání je celá řada. Ať už při společenských, kulturních či sportovních událostech. Nejintenzivněji však podle něj spolupracují huslenští a jaseničtí hasiči. „Vždycky se na společná setkání těšíme," netajil Kňažko.

Společně se starostou Huslenek Oldřichem Suralou pak pamětníkům, kteří se sobotního setkání zúčastnili, předali pamětní listy.

Jedním z nich byl Bohuslav Mikušík z Jasenice, který stál u zrodu partnerství a pravidelně se účastní setkání Čechů a Slováků.

„Jsem potěšený, že tato družba i po třiceti letech pokračuje. A já věřím, že partnerství vytrvá a že se takto sejdeme zase za dalších třicet roků," řekl Bohuslav Mikušík.

Za Huslenčany si pro ocenění přišel například starosta dobrovolných hasičů Libor Šimčík. V roce 1982, kdy družba vznikla, zrovna vstupoval k hasičům. „Je to už třicet let. Stejně tak dlouho, jak funguje i partnerství obcí. A tato spolupráce nemá obdoby," uvedl Libor Šimčík.

Ocenění dostala také jedna žena, Anna Piskláková z Huslenek. „Družba se mi velice líbila. S pány ze Slovenska jsem na bálech protancovala večery," prozradila s úsměvem Anna Piskláková.

Starosta Huslenek Oldřich Surala vyjádřil přesvědčení, že družba bude pokračovat. Dodal, že partnerství mezi obcemi má i svůj finanční efekt. „Díky různým grantům se nám podařilo sáhnout si na peníze z Evropské unie. A v obou obcích se podařilo vybudovat také něco, co je vidět," zdůraznil starosta Huslenek.

Na závěr oceňování si všichni přítomní společně zazpívali českou i slovenskou hymnu. Napravili tak nedorozumění z posledního letošního setkání na Ztracenci, kdy se na českou hymnu zapomnělo.