Drtivou většinu získala instituce zdarma od dárců, zakoupeny byly jen dva výjimečné artefakty. Předměty budou podle mluvčího muzea Jiřího Koňaříka sloužit k uchování odkazu našich předků i odbornému bádání a výstavní či vzdělávací činnosti.
V depozitářích Muzea regionu Valašsko se v současné době nachází už přes půl milionu předmětů, jejich počet každoročně narůstá o desítky až stovky dalších. Letošní rok byl však na nové přírůstky mimořádně bohatý. Od čtyřiceti dárců získala instituce celkem 885 předmětů.
„Děkujeme všem, kteří byli ochotni s námi v tomto směru spolupracovat. Bez dárců bychom určitě nebyli schopni v takovém rozsahu obohacovat naše sbírky o zajímavé předměty, které mapují historii našeho regionu,“ poděkoval ředitel muzea Tomáš Vitásek.
Motor, keramika, gobelín i noty
Mezi nejzajímavější letošní přírůstky patří funkční elektromotor vyrobený za 1. republiky v továrně Josefa Sousedíka, který majitelé doteď používali k pohonu šrotovníku.
Muzeum získalo také vzácné materiály ze světa vážné hudby. Konkrétně jde o osobní vzpomínky, fotografie, notové záznamy a další zajímavosti z pozůstalosti po vsetínské rodačce, klavíristce Mirce Pokorné.
Jiným velmi cenným darem byla také rozsáhlá kolekce předmětů ze zrušené sklárny v Karolince od společnosti Crystalex CZ. „Obsahuje například sklo ze staré vzorkovny, ukázky posledních dekorovaných kolekcí, vyřazený gilošovací stroj, kresebnou výrobní dokumentaci a spoustu dalších zajímavých fragmentů,“ přiblížila historička umění muzea Olga Méhešová.
Sbírka umění s půlmilionovou hodnotou
Podsbírka výtvarného umění se rozrostla i o 250 volných grafických listů věnovaných vizovickým výtvarníkem Dušanem Cendelínem. „Hodnota kolekce by na trhu s uměním přesáhla půl milionu korun,“ doplnila Méhešová.
Rozrostla se i etnografická podsbírka. Obohatil ji například cenný soubor ručně malovaných keramických výrobků Bohumila a Jaroslava Kudělkových z Valašského Meziříčí, pocházející z počátku 40. let 20. století.
Do meziříčských sbírek přibyl také ručně vázaný koberec navržený Rudolfem Schlattauerem, zakladatelem zdejších gobelínových a kobercových dílen. Pochází z majetku někdejšího okresního hejtmana Otakara Přikryla, konkrétně z jeho vily ve Valašském Meziříčí. Zdejší tradici skla pak zastupuje soubor předloh a dokumentace k výrobě osvětlovacího skla z původní vzorkovny malírny skláren ve Valašském Meziříčí – Krásně.
Zápis, konzervace, cesta do depozitáře
Každý nový přírůstek pracovníci muzea nejprve zapíší do sbírkového fondu.
„Následně prochází konzervací a poté je uložen do depozitáře. Tady ale rozhodně neleží jen tak ladem. Sbírkové předměty využíváme k dalšímu bádání nebo výstavní či edukační činnosti, takže se dostanou nazpět k veřejnosti,“ vysvětlil vedoucí odborného oddělení Muzea regionu Valašsko Lukáš Spitzer.