Sběrači si musí uvědomit hlavně to, že by neměli do lesa vjíždět auty a konkrétně na česání modrých lesních plodů „ve velkém“ nepoužívat takzvané hřebeny. „Po takových skupinách „česáčů“ většinou zůstává spoušť v podobě zdupaného terénu, přelámaných a poničených keřů borůvek a dalšího nepořádku,“ přiblížil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Důležité je podle něj také to, že by lidé měli sbírat pro vlastní potřebu a ne proto, aby borůvky dále prodávali. „Takovíto nájezdníci evidentně porušují lesní zákon a hrozí jim pokuta ve výši až pět tisíc korun,“ dodal Boublík.

Přes letošní slabší úrodu lze podle mluvčího očekávat nájezdy do lesních porostů spravovaných Lesy ČR. Zaměstnanci státního podniku jsou proto ostražití.

„V čase dozrávání borůvek provádíme v nejohroženějších a zejména chráněných oblastech časté průběžné kontroly,“ řekl výrobně technický ředitel Lesů ČR Vladimír Krchov.

Dalším sledovaným prohřeškem sběračů borůvek i hub je vjíždění aut přímo do lesů, kde je navíc často i zákaz vjezdu. Za toto pochybení si řidiči mohou vykoledovat pokutu až ve výši dvou tisíc korun.

„Účelem zvýšených kontrol je nejen zamezení poškozování přírody, ale i zajištění průchodnosti lesních cest pro běžný lesnický provoz, ale třeba také pro případný nutný hasičský zásah,“ dodal Krchov.