Na bitvu se přijely podívat stovky diváků z celé republiky.

„Jezdím po všech větších akcích spojených s vojenskou historií. Sice to není jako Ořechov, ale scéna se mi líbila," svěřil se Jan Ševčík z Ostravy.

K ukázce měl jen dvě připomínky.

„Terén tady je hodně členitý, takže jsme neviděli co se děje pod mezí. A na straně partyzánů jsem neviděl nikoho padnout," dodal Ševčík.

Bitva trvala pětadvacet minut a účastnilo se ji padesát pět osob.

„Zajímavostí je, že mezi účinkujícími byly také členové klubu vojenské historie z Ukrajiny. Návštěvníci tak mohli vidět to nejlepší," řekl jeden z pořadatelů a člen klubu vojenské historie Maxim Josef Pellar.

Mezi obecenstvem se nacházelo také několik psů. Střelba ze zbraní jim však nedělala dobře a jednomu z majitelů tak pes utekl do „bezpečí".

Scéna byla zasazena do posledních válečných dnů, na Pustevny. Německá policie Schutzpolizei (SchuPo) tam měla v té době lyžařskou školu.

„Skupině partyzánů se podařilo místo obsadit. Němci se pak dvakrát pokoušeli školu znovu dobýt, ale marně. Partyzáni se tam udrželi až do příchodu Rudé armády," prozradil Pellar.

Po skončení ukázky následovala zábava pro děti i dospělé. Zájemci si mohli zasoutěžit o ceny ve střelbě vzduchovkou. „Děti střílely v leže na terče na zemi, dospělí měli za úkol sestřelit výše položené cíle. Kdo chtěl, mohl si vyzkoušet také střelbu z druhoválečných zbraní, povozit se v poválečném Gazu nebo si zaházet míčky na terč ve tvaru Hitlera," dodal organizátor akce Daniel Gargulák.