Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí a Vsetín připravily k této příležitosti besedy s pamětníky, koncerty nebo také promítání dobových dokumentů.

Zastupitelé Rožnova pod Radhoštěm se rozhodli přichystat program nejen pro veřejnost, ale také pro studenty středních škol. Formou krátkých archivních filmů, jako jsou týdeníky nebo staré socialistické reklamy se pokusí přiblížit dnešní mladé generaci minulost.

Do kina Panorama se chystají například studenti z rožnovského gymnázia. „Mohlo by je to oslovit,“ domnívá se ředitelka školy Alena Gallová.
Program pro veřejnost začne 18. listopadu v šest hodin odpoledne na Masarykově náměstí.

Pozvány jsou různé osobnosti rožnovské Sametové revoluce, mezi kterými nechybí například farář František Petrik. „Ten povede mši v kostele Všech svatých,“ upřesnil starosta Rožnova pod Radhoštěm Jaroslav Kubín.

Do oslav se zapojí i Valašské Meziříčí. Zastupitelé města připravili přibližně tříhodinový program.

Na náměstí se tak budou od čtyř hodin odpoledne promítat dokumenty z archivu Martina Řezníčka. „Zobrazují listopadové události v našem městě,“ doplnila místostarostka Dagmar Lacinová.

Mezi hudebníky se objeví například Jan Hlucháň, Radek Gerla a další folkoví zpěváci.

V závěru oslav se do nebe vznese dvacet balonků a celou akci završí ohňostroj.

K oslavám se připojí také Vsetín. V úterý 17. listopadu ve tři hodiny odpoledne položí zastupitelé města květiny k pomníku obětem totalitního režimu. Druhý den zhlédnou studenti středních škol projekce dobových týdeníků.

Od půl čtvrté pak následuje program pro veřejnost. „V Domě kultury promítneme autentické filmové týdeníky pod názvem Takový byl rok 1989,“ prozradila produkční a dramaturgyně kina Vatra Jana Čadová.

Do letošních oslav se nezapojila ale menší města v regionu. Mezi nimi jsou Karolinka a Zubří. „Žádné oslavy nechystáme, jsme malí na takové oslavy,“ vzkázal starosta Karolinky Tomáš Hořelica.

„V Zubří jsme nikdy taková výročí neslavili. Nikdo to navíc nenavrhl. Slavíme výročí, která se vztahují k Zubří,“ vysvětlil Lubomír Vaculín.

Lenka Orálková