„Na opravách pracujeme a snažíme se obnovit dodávky co nejdříve. Zrušili jsme všechny plánované opravy, abychom měli k dispozici maximální počet elektromontérů a techniků,“ uvedl mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Podle jeho slov by technici měli většinu poruch odstranit během dopoledne, další pak do večera.

„Závisí to ovšem na vývoji počasí a síle větru. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení následkem silného větru,“ doplnil Sobol.

Od brzkých ranních hodin zaměstnávají popadané stromy na silnicích také hasiče napříč Zlínským krajem. Zasahovali u dvou desítek nahlášených událostí.

„Hlavní nápor očekáváme dnes v odpoledních hodinách, kdy by měl vítr na našem území zesílit,“ poznamenala mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

V Komni na Uherskohradišťsku a v obci Chvalnov na Kroměřížsku hasiči připevňovali odlétávající plech ze střech. Ve Valašském Meziříčí na ulici Sokolská vítr poničil reklamní plachtu umístěnou ve čtyřmetrové výšce.

„Hrozil její pád na vozovku. I zde zasahovali profesionální hasiči,“ upřesnila Javoříková. Valašskomeziříčská radnice nechala z bezpečnostních důvodů také uzavřít pro veřejnost park zámku Kinských.

Sílu větru poznali také v Suché Lozi na Uherskohradišťsku, kde vítr strhl celou střechu rodinného domu. A se silným větrem bojují i řidiči. Pravděpodobně právě vítr má za vinu převrácení kamionu na bok u Uherského Brodu.