Takový dopad má na Valašsku vyhláška Ministerstva životního prostředí České republiky, která zakazuje provozovatelům sběrných dvorů za kovový šrot vyplácet hotovost. Od prvního března dostávají lidé za kov peníze nejčastěji na účet nebo složenkou, která přijde na adresu jejich bydliště. Poštovní poukázky jsou však zpoplatněny 35 korunami, což mnohé zákazníky může odradit.

Lidé nevěří účtům nebo je nemají

„Nedoplatí na to nikdo jiný než malé sběrny a lidé, kteří si chtějí k té bídě, co mají, alespoň trochu přivydělat," rozčiloval se v době, kdy vyhláška vcházela v platnost, dlouhodobě nezaměstnaný sedmatřicetiletý Bedřich J. ze Vsetína.

Jeho slova se do jisté míry naplnila. Vyhláška ministerstva platí bezmála čtyři měsíce a její dopad pocítila většina sběren. „Fyzických osob nám ubylo zhruba o třicet procent. Někteří lidé nevěří, že jim pošleme peníze na účet nebo účet ani nemají," řekla Eva Kopecká ze sběrny SKM v Rožnově pod Radhoštěm.

Podle ní je to jen o zvyku. „Lidé časem zjistí, že i tento nový systém vyplácení funguje," myslí si Kopecká.

S tímto názorem souhlasí také vedoucí valašskomeziříčské sběrny Trojek Petr Plešek. V prvním měsíci, kdy začala vyhláška platit, přišla jeho provozovna o více než šedesát procent zákazníků. Pak si lidé přizpůsobili. „Nyní jsme zhruba na deseti- až patnáctiprocentním poklesu v porovnání s dobou, kdy vyhláška neplatila," řekl Plešek.

Přestože se zmenšil počet zákazníků, většina sběrných dvorů na Valašsku doposud propouštět nemusela. V obou sběrnách se shodují, že zaměstnancům přibylo práce. Musely se zavádět nové účetní systémy, zvýšilo se množství administrativních úkonů.

Ministerstvo si vyhláškou slibovalo snížení počtu krádeží kovů, tomu ale ve sběrnách příliš nevěří. „Nepoctiví lidé si vždy najdou nějaký způsob, jak to obejít," tvrdí majitel kovošrotu ve Vsetíně Zdeněk Kubík. Podle něj by problém vyřešily důslednější kontroly toho, zda se ve sběrnách nevyskytují předměty, které se nesmí vykupovat.

Spokojení, narozdíl od provozovatlů sběren, jsou valašští policisté. Řeší podstatně méně případů krádeží barevných kovů. „Od té doby, co platí vyhláška, se jejich počet snížil o polovinu," řekla vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Autor: DAVID JANOŠEK