Hafery, jak se zpěvačkám z Nového Hrozenkova také říká, jsou nedílnou součástí spousty akcí, které se v dědině pořádají. Zpívají třeba v Aldamáši, kde jsou ukázky novohrozenkovských dožínkových slavností. „Předvádíme ale také například valašskou svatbu z Nového Hrozenkova. Organizujeme vánoční a benefiční koncerty, zpíváme v charitách a muzeích i na různých folklorních setkáních," představuje své folklorní těleso.

Mezi zajímavé akce Hafery pod vedením Jitky Plátkové patří třeba účast na Mezinárodním festivalu gospelové hudby v Trstěném na Slovensku, na Mezinárodním festivalu amatérských pěveckých sborů v Bašce v Chorvatsku či v mezinárodním projektu Zbližujeme sa prostredníctvom spevu a tanca.

Ani to však není všechno. „Propagujeme obnovení bílého svátečního hrozenkovského kroje. Hafera vyšívá a plete. Mezi vydařené rukodělné akce patří kurzy síťování a pletení vlněných čepic z Nového Hrozenkova," dodává bodrá Valaška.

K folkloru přivedla Jitku Plátkovou učitelka Marta Kupčíková z Karolinky. „Byly mi tehdy asi čtyři roky. Nejprve jsem zpívala a tančila ve Valášku v Karolince. Později jsem přešla do Vsetína," vzpomíná původním povoláním učitelka, pak ředitelka Mateřské školy v Novém Hrozenkově-Vranči. Dnes pracuje jako programová pracovnice Muzea regionu Valašsko. Ve Vsetíně se o růst Jitky Plátkové starala valašská folklorní legenda Zdeněk Kašpar a Růžena Děcká. „V tu dobu jsem také jezdila studovat sólový zpěv do umělecké školy v Olomouci," prozrazuje folkloristka.

Tradice a všechno, co s nimi souvisí, provází rovněž její soukromí. Jeho část v poslední době věnuje mimo jiné také psaní. „Se svým mužem připravuji knížku o hrozenkovském kroji. Je to moc krásná a velmi zajímavá a také poučná práce," dodává milovnice Valašska, a jak sama říká, fšeckého valašského, Jitka Plátková.