Na odchytu poraněného zvířete se podíleli pracovníci Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy spadající pod Agenturu ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR) a pracovníci Záchranné stanice Bartošovice.

„Na pravděpodobně zraněného rysa nás ve středu upozornil bývalý revírník. Zvíře bylo vystresované a vyhublé, muselo trpět bolestí a hladem,“ uvedl František Jaskula, ředitel Správy CHKO Beskydy.

Upozornil, že od roku 2000 jde už o čtvrtého rysa, který se v Beskydech měl stát terčem pytláků.

„Rysů přitom v celých Beskydech žije jen kolem deseti, takže je to citelná ztráta. Pachatele se zatím nikdy nepodařilo najít,“ připomněl Jaskula a vyzval veřejnost, aby se v případě jakéhokoliv podezření, třeba právě na činnost pytláků obrátila na Policii ČR či AOPK ČR.

PYTLÁK MĚL PÁLIT Z KULOVÉ ZBRANĚ

V Huslenkách odchyceného zbídačeného rysa převezli ochránci přírody na Veterinární ošetřovnu do Nového Jičína. Tady ve večerních hodinách uhynul vlivem stresu a totálního vyčerpání.

„Z rentgenového snímku poškozeného pravého zadního běhu vzešlo překvapení: rys byl postřelen z kulové zbraně, kulka ráže sedmi nebo osmi milimetrů uvízla v kosti těsně u kolena,“ informovali na svém webu pracovníci Záchranné stanice Bartošovice.

Postřelený rys se podle nich trápil několik dní. Strádal a zcela se vyčerpal, protože kvůli poranění nemohl lovit. „Šlo o dospělého jedince, kocoura, který vážil pouhých 13,7 kilogramů, přičemž dospělí samci mohou vážit výrazně přes třicet kilogramů,“ upozornili ochránci.

V UHYNULÉM ZVÍŘETI POZNALI DEVÍTILETÉHO OLDU

Další nepříjemné překvapení čekalo ochránce přírody, když porovnali skvrnitost srsti uhynulého zvířete s dříve pořízenými snímky rysů v oblasti.

„S největší pravděpodobností byl (v tomto případě) upytlačen rys Olda, kterého sledujeme pomocí fotopastí od roku 2012. Tehdy jsme ho poprvé vyfotili jako devítiměsíční kotě. Narodilo se na jaře 2011. Olda se tedy dožil devíti let,“ povzdechl si Michal Bojda, koordinátor každoročního beskydského monitoringu velkých šelem z Hnutí Duha.

Domovem rysa Oldy byly Javorníky na česko-slovenském pomezí. Fotopasti ochránců přírody jej zde zachytily téměř osmsetkrát. Stal se také opakovaně otcem několika koťat.

„Není bohužel jediným rysem, který se znenadání přestal objevovat na fotopastech. Beze stopy zmizelo v posledních letech jen v Javorníkách minimálně pět dospělých rysů. Pytláctví je vážný problém, který ohrožuje křehkou populaci rysů na česko-slovenském pomezí,“ zdůraznil Michal Bojda.

ZASTŘELENÝ VLK I OTRÁVENÍ ORLI

Ochránci přírody upozorňují, že v celé republice žije rysů jen několik desítek. Skutečnost, že takto vzácná zvířata někdo střílí, označují za ostudnou.

„Není ale bohužel novinkou, že šelmy a dravci se u nás stávají obětmi pytláků. Vloni byl nalezen zastřelený vlk poblíž Konětop na Mělnicku, na jižní Moravě bylo za poslední měsíc otráveno několik orlů a luňáků červených a výčet by mohl pokračovat,“ zlobí se František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Na úmyslné usmrcení chráněného živočicha pamatuje také trestní zákoník – konkrétně v § 299 – viníkovi podle něj hrozí až tři roky za mřížemi.