Tradiční výlov rybníka Choryně velká nedaleko Valašského Meziříčí začne už příští víkend. Pro milovníky ryb však mají rybáři smutnou zprávu: jejich cena letos vzroste o pět až deset procent.

„Zvýšení ceny je dáno vstupy, hlavně cenou obilí. Vloni jsme kupovali pšenici na krmení za dvě stě padesát korun na metrák, letos už se nedá koupit ani za pět set korun,“ vysvětlil Slavoj Haška z Rybářství Hustopeče nad Bečvou.

Problémy připravilo rybářům také letošní vrtkavé počasí. „Jaro a léto bylo poměrně suché, chyběla nám voda. Pak v září přišly menší povodně a voda se rázem ochladila z dvaceti na dvanáct, třináct stupňů Celsia. A ryby přestaly žrát,“ dodal rybář.

Nicméně ryb bude na vánoční stůl podle jeho slov i přes problémy dostatek, ať už se jedná o tradičního kapra, případně amury, líny, štiky a sumce.
Ze sádek v Zubří poputují na celé Valašsko, ale také do okresů Přerov a Nový Jičín.

Kapr první třídy má stát při výlovu dvaasedmdesát korun, výběrový osmdesát, amur pak kolem pětaosmdesáti a líni okolo devadesáti korun. „Na stejné ceně by měly zůstat štiky, a to dvě stě korun za kilo. Sumec pak na sto šedesáti korunách,“ uvedl Haška.

Se zvýšením cen jsou smířeni i samotní kupující. „Co by to bylo za Vánoce bez kapra. Ale pustit ho zpátky do vody, to určitě nepůjdeme. Lepší je smažený,“ těší se Zuzana Slavíková z Kunovic.

Už v těchto dnech je možné každý čtvrtek odpoledne zakoupit čerstvou živou rybu na sádce v Zubří, kde jsou uskladněny na předvánoční trh. Termín navážení do jednotlivých prodejních míst před Vánocemi ještě ale daný není, protože Štědrý den vychází na pondělí.

„Prodávat začneme ihned, jakmile nám ryby ze sádky přivezou. Lidé na to s dětmi každým rokem čekají ve frontách. Je to pro ně zážitek, když si mohou z kádě vylovit podběrákem právě toho svého kapra,“ uvedl obchodník Miroslav Jurečka z Velkých Karlovic. Ryb se však kvůli zvýšení ceny prodá podle jeho slov podstatně méně, než v loňském roce.

Výlov Choryňského rybníka budou moci jako každým rokem sledovat zájemci příští sobotu už od osmi hodin ráno. „Také letos jsme přichystali prodej živých ryb přímo na hrázi, chybět nebudou ani rybí speciality a také kolo štěstí. Cenami jsou většinou samozřejmě ryby,“ doplnil Slavoj Haška.