A nebyl jediný. Příslušníci Petrova cechu břehy vsetínské řeky doslova oblehli. Na pstruhových vodách totiž právě v úterý 16. dubna začala rybářům nová sezona. „Voda je sice ještě sněhová, ale první den sezony je třeba k řece přijít," usmívá se Rostislav Sicha.

Rybaření se věnuje devět let a podle svých slov si první otevírací den pstruhové sezony nikdy ujít nenechal. „Nejraději chytám na streamera, tak jako dnes. Vyzkouším ale také klasickou třpytku nebo woblera," říká sedmatřicetile­tý rybář.

Po dvou hodinách strávených u řeky ale zatím příliš důvodů k radosti nemá. Na háčku mu prozatím „uvízly" jen dvě drobné ryby. „Je to každý rok horší, ryb je stále méně," krčí rameny Rostislav Sicha.

Také Jaromír Hlubík, který rybaří asi o půl kilometru výše proti proudu, už pamatuje lepší časy pro valašské rybáře. „Chytám už od pětasedmdesátého roku a za sezonu jsem domů nosíval i stovku pstruhů. Vloni jsem jich chytil šestnáct," netají Jaromír Hlubík.

Od rybaření jej to ale zatím neodradilo. Letos využil toho, že měl v práci až odpolední směnu. „Nechodívám na ryby každý rok hned první den sezony. Ale dnes jsem si řekl, je krásně, tak proč to nezkusit, i kdyby z toho nic nebylo," říká devětapadesátiletý Vsetíňan.

Smutný stav rybí populace ve valašských řekách i potocích jej ale rozčiluje. „Nemluvě o tom, že je to celostátní problém. Patřičné orgány by se tím měly zabývat. Pátrat po tom, co rybě chybí," navrhuje rybář. Sám vidí problém mimo jiné v přílišné umělé regulaci toků, kvůli které ryby přicházejí o přirozený úkryt.

Nedostatek ryb má jediný výsledek, toky přestávají být pro rybáře atraktivní. Promítá se to i do počtu prodaných povolenek. Vsetínská Místní organizace Českého rybářského svazu jich vydala na letošní sezonu do dvou set padesáti. Číslo zahrnuje dospělé i děti. Před patnácti lety bylo toto číslo více než trojnásobné.

Podle hospodáře vsetínské rybářské organizace Zdeňka Žáčka se propad podařilo zastavit před dvěma lety. „To jsme u nás začali vysazovat pstruhy navezené ze Slovenska," uvedl Zdeněk Žáček. Stejný tah plánují vsetínští rybáři v brzké době také letos. „Prozatím jsme před zahájením sezony stihly vysadit do toků sto třicet kilogramů sivena amerického, kterého jsme si odchovali na Hovězí," prozradil Zdeněk Žáček.

Nicméně, ani tato snaha velmi špatnou situaci na tocích podle něj nezlepší. Faktorů, které hrají proti rybářům, je příliš mnoho. „V Bečvě je mnoho vyder, každá potřebuje půl kila rybího masa denně. S ochranáři ale v tomto nemůžeme najít společnou řeč. Navíc od té doby, co existují čistírny vod, ryby pomaleji rostou," vyjmenoval jen některé z problémů hospodář. Z dalších uvedl narovnávání toků a budování betonových skluzů a břehů řek. Ty podle něj sice zabrání případné větší povodni, když vodu z Valašska rychle odvedou, ale ničí rybám přirozené prostředí. „Pstruh nezůstane stát na volné vodě. Potřebuje splávky, podemleté břehy. Ty jsou ale dávno pryč," pokrčil rameny Zdeněk Žáček.

Sám se o stavu na Bečvě byl přesvědčit právě v první den nové sezony. „Chytil jsem čtyři malé pstroužky. Jeden snad mohl mít míru, ale taková ryba se nebere. Zvlášť ne na zahájení sezony," přiblížil svou čerstvou zkušenost Zdeněk Žáček.

S nedostatkem ryb v tocích se podle něj potýkají rybářské organizace po celé zemi. Mnohdy to řeší omezováním možných úlovků, menším počtem dnů, kdy lze ryby chytat a podobně. „Pro ilustraci, v celém Severomoravském kraji vloni rybáři ulovili šestnáct tisíc pstruhů. V roce 1998 jen na Valašsku chytili rybáři o osm tisíc pstruhů více," řekl Žáček.