Jeden nám minulý rok téměř vyčistily od ryb. Výskyt vyder nám potvrdili i lidé, kteří v okolí vlastní rybníky," řekl hospodář Místní organizace Českého rybářského svazu v Rožnově pod Radhoštěm Martin Holčák.

V předcházejících letech z chovného potoka rybáři vylovili například 1150 mladých ryb. Loni po útoku vyder tady vylovili pouhé 104 kusy ryb. Vyčištěny podle něj byly i rybníčky v okolí. Ročně jenom na Rožnovsku zmizí v žaludcích těchto vodních predátorů několik set kilogramů ryb.

Bránit se proti těmto vodním šelmám není jednoduché. „Plot většinou nepomůže, protože vydry jsou velmi šikovné. Snad jen kdybychom do něj pustili elektřinu. To by si návštěvu příště rozmyslely. Jinak ale nevím, jak situaci vyřešit," dodal Holčák.

Také na Vsetínsku mají s vydrami špatné zkušenosti. „Na řekách dělají velké škody. Jen na toku kolem Vsetínské Bečvy jich žije kolem třiceti. Vzhledem k tomu, kolik toho snědí, je jich tady moc," posteskl si hospodář Místní organizace Českého rybářského svazu ve Vsetíně Zdeněk Žáček.

Na Valašskomeziříčsku zatím ještě takové škody jako v okolí tito vodní predátoři nenadělali. „V líhních přes zimu ryby nemáme a v létě je tam docela rušno. Ale myslím, že je pouze otázkou času, než se situace zhorší. Za poslední dva roky jich tady dost přibylo," informoval hospodář Místní organizace Českého rybářského svazu ve Valašském Meziříčí Tomáš Krutil. Také on se přiklání k řešení situace pomocí elektrických ohradníků.

Ochránci potvrzují zvýšený výskyt

Ochránci přírody nedávno vydali zprávu o ukončeném sčítání vydří populace ve třech lokalitách v republice. To se pravidelně provádí na vymezeném území o rozloze deset krát deset kilometrů. „V povodí Rožnovské Bečvy jsme stopováním odhalili sedm dospělých a čtyři mláďata. Zatímco před sedmi lety se na kontrolovaném území vydry vyskytovaly v minimálním množství, nyní se jejich počet navýšil," prozradila Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Chráněná, ale žravá

Vydra říční se vyskytuje na většině území republiky a denně spořádá až jeden kilogram ryb. Patří ale mezi kriticky ohrožené druhy, odlov je tedy zakázaný. „Rodí dvě až čtyři mláďata. Jejich lovné teritorium dosahuje osmadvaceti kilometrů vodního toku. Kromě ryb se živí i hmyzem, červy, ptáky a jejich vajíčky či obojživelníky," uvedl zoolog Muzea regionu Valašsko Karel Pavelka.

Za určitých podmínek je možné žádat o vyplácení náhrady škod způsobených vydrami. Zájemci ale musí splnit několik podmínek. Jednou z nich je například předložení dokladu o vlastnictví ryb. Diskutujte na: