Obec s devíti stovkami obyvatel přistoupila na to, že se bude o provozování listovních služeb starat hlavně proto, že hrozilo, že pobočku Česká pošta zruší a lidé budou muset jezdit do Bystřičky. „Taky se mohlo stát, že výdejné místo vznikne v hospodě nebo obchodě. A to jsme nechtěli, popsala starostka Růžďky Ludmila Palátová.

Obyvatelé obce si podle ní na výdejní místo zvykli rychle. Sídlí totiž v původních prostorách pošty. Změnou je, že listovní služby poskytuje pracovnice obecního úřadu. „Báli jsme se, že když zrušením pobočky České pošty přijdeme o peněžní služby, dopadne to hlavně na seniory, kteří se nedostanou k důchodům. Ale jezdí k nám mobilní doručovatelky. Lidem donesou peníze až domů,“ vylíčila Palátová.

Problémem však je, když si potřebují vybrat peníze lidé, kteří dojíždějí za prací jinam. Mobilní doručovatelky totiž vydávají peníze do jedné hodiny odpoledne. Obec má proto zájem o zřízení takzvané pošty Partner. Ta oproti výdejnímu místu zajišťuje právě i bankovní služby.

„Máme příslib, že by mohla vzniknout už v dubnu nebo v květnu,“ řekla starostka.

Pobočky zavírá Česká pošta od září minulého roku kvůli úsporám. Podle plánu optimalizace si má podnik z nynějších 3346 poboček ponechat přibližně 1600, asi 700 poboček chce nahradit výdejními místy a tisícovka poštovních úřadů má být provozována jiným subjektem v rámci projektu Partner.

To se ale starostům menších vesnic nelíbí. Založili Sdružení místních samospráv. A státní firmě vytýkají, že ruší pobočky přesto, že je v dlouhodobém zisku. Že masivně propagovala Poštovní spořitelnu, která si získala na vesnicích hodně klientů a nyní má být zrušena. A že s dotčenými obcemi nekomunikuje.

„Chci pro naše obce oficiální informace o záměrech České pošty. Současný stav nahrává jen spekulacím, které ničemu neprospějí,“ uvedl předseda Sdružení místních samospráv Josef Bartoněk.

Jeho slova ale Česká pošta odmítá. „S obcemi jednáme, ale postupně. Nechceme posílat hromadně dopisy, ale každou změnu projednáváme osobně,“ řekla mluvčí pošty Marta Selicharová.

Rušení poboček, respektive jejich nahrazování jinou formou poštovních služeb, bylo jedním z důvodů, proč ministr vnitra Radek John ke konci února odvolal generální ředitelku pošty Marcelu Hrdou.

Poštovní pobočka měla zaniknout také v Choryni. „Měli jsme na výdejní místo přejít už počátkem února, ale přišlo do toho odvolání ředitelky České pošty, takže teď vyčkáváme,“ řekl starosta Lubomír Hadvičák.

Vesnice by chtěla rovnou uzavřít smlouvu na zřízení pošty Partner. „Byli jsme se totiž v Choryni podívat a nelíbilo se nám, že se na výdejním místě lidé nedostanou k penězům,“ upozornil Hadvičák.