„Rozpočet na rok 2024 jsme připravovali s důrazem na investice, počítáme v této oblasti s výdaji 378 milionů korun, zatímco například pro rok 2023 byly kapitálové výdaje rozpočtovány o více než 200 milionů méně. Čeká nás masivní investiční činnost v přednádražním i zanádražním prostoru, která naváže na dokončovanou přestavbu železniční stanice,“ informoval starosta Jiří Čunek.

Rekonstrukce knihovny, cyklostezka, i nové hokejové mantinely

Nejvýznamnější výdajovou položkou z pohledu investic jsou stavební práce u nádraží, na něž je vyčleněno 100 milionů. Přes 57 milionů hodlá město uvolnit do investiční části úprav Masarykovy veřejné knihovny, více než 40 milionů si vyžádá prodloužení cyklostezky Rokytenka o další dva úseky, přes 20 milionů poputuje na realizaci projektu dětské skupiny Domeček na základní škole Luh a 15 milionů na zateplení budovy mateřské školy Rokytnice.

Radnice v Rožnově pod Radhoštěm. Ilustrační foto.
Rožnov bude hospodařit téměř s miliardou. Investuje do sportovní haly i vodovodu

S devíti miliony radnice počítá na opravu lávky přes Vsetínskou Bečvu u Kablovky a se sedmi miliony na projektovou dokumentaci a dodávku pružných mantinelů a ochranných plexiskel na zimním stadionu Na Lapači.

“To je jedna z podmínek, aby hokejisté v případě postupu do extraligy mohli nejvyšší soutěž ve Vsetíně hrát,“ vysvětlil Čunek.

Podstatná část naplánovaných investičních akcí bude kryta z dotačních titulů. Město kalkuluje v příštím roce se získem dotací ve 76 milionů korun.

Vyvážení odpadu z kontejnerů a popelnic. Ilustrační foto.
V Rožnově za odpad připlatí. Od nového roku se poplatek zvedne na 792 korun

Rozpočet zahrnuje i finance pro podporu sociální, sportovní a kulturní oblasti. Všechny zůstávají na úrovni roku 2023.

Pro oblast sportu je vyčleněno 17,5 milionů, pro oblast kultury 3,5 milionu a pro oblast sociální 14,3 milionů korun. Významnou měrou, o 38 milionů, se pak oproti roku 2023 zvýší prostředky na údržbu a opravy majetku města a majetku ve správě jeho příspěvkových organizací.

Ačkoliv chce radnice při pokrytí schodku rozpočtu využít krátkodobou půjčku, výdaje půjdou primárně z prostředků města.