Podle opozice je však rozpočet nehospodárný, radnice prý plánuje zbytečně utrácet.

Rozpočet města Vsetín počítá v roce 2022 s celkovými příjmy 622 milionů korun a celkovými výdaji 790,5 milionu korun. Schodek vyrovnávají z 68,5 milionu prostředky vedené na bankovních účtech města a 100 milionů plánuje město v případě potřeby získat formou krátkodobé půjčky.

A právě skutečnost, že schodek mají pokrýt peníze ušetřené z minulosti a nový dluh se nelíbí části opozice.

„V dalších letech přitom budeme muset zaplatit více než 200 milionů za přednádraží. Rostou navíc ceny energií i stavebního materiálu. Město by mělo s penězi nakládat hospodárněji a opatrněji,“ myslí si například Michal Berg z Koalice pro otevřený Vsetín (KOV).

Podle jeho slov se navíc město bude muset ještě mnohem více zadlužit, pokud bude chtít zvládnout všechny projekty, které v rozpočtu jsou.

„My si myslíme, že by se mělo více šetřit, právě na to, abychom měli dost peněz na projekty okolo nádraží,“ doplnil Berg.

Zastupitelům opoziční KOV vadí i některé konkrétní projekty.

„Nemyslíme, že v době krize je vhodné dát tři miliony na ozdobu kruhových objezdů betonovými sochami. Stejně tak dát více než 400 tisíc na nové webové stránky věnované kultuře je zbytečné. A podobných položek by se tam dalo najít víc,“ uvedl Michal Berg.

Podpis kolektivní smlouvy ve Vsetínské nemocnici; prosinec 2021
Ve Vsetínské nemocnici si letos polepší, více peněz zajišťuje kolektivní smlouva

Radnice: rozpočet je úsporný

Vedení města Vsetín má však opačný názor – rozpočet na letošní rok je podle radnice sestavený s velkým důrazem na úspory.

„Důvodem je samozřejmě přetrvávající pandemie koronaviru, která má negativní dopady na celosvětovou ekonomiku,“ uvedl starosta Vsetína Jiří Růžička (KDU-ČSL).

Podle něj jsou však předpoklady, co se vývoje příjmů v roce 2022 týče, optimistické. Proto město plánuje uvolnit do investičních akcí o téměř třicet milionů korun více než vloni. Celkově bezmála 212 milionů korun.

Vyšší objem investic souvisí také s největší akcí tohoto roku – zahájením přeměny přednádražního a zanádražního prostoru, na kterou se město dlouhodobě připravuje. Souvisí s celkovou rekonstrukcí železničního nádraží, jejímž investorem je Správa železnic.

Na první etapu „městské“ části projektu je v rozpočtu připraveno 31 milionů korun.

„Rekonstrukce vlakového nádraží a s ní spojená přeměna přednádraží a zanádraží má trvat zhruba čtyři roky. Finanční podíl města na těchto aktivitách dosáhne během uvedené doby až čtvrt miliardy korun,“ prozradil starosta.

I ve výšce 1000 metrů nad mořem je kvůli oblevě sněhu pomálu nebo není vůbec. Na valašských Pustevnách to ale na počtu návštěvníků znát není.
Pustevny bez sněhu, výletníky to neodradilo. Takto vypadal novoroční víkend

Miliony do školství či do opravy mostu

V kolonce školství má město v rozpočtu pro tento rok 53,8 milionu korun. Největší část – čtyřicet milionů – odčerpá rekonstrukce havarijního pavilonu kuchyně a jídelny na ZŠ Sychrov.

Dalších 4,5 milionu poputuje na 4. etapu rekonstrukce elektroinstalace a osvětlení na ZŠ Trávníky a 4 miliony na úvodní etapu rekonstrukce elektroinstalace na ZŠ Ohrada.

Mezi velké investiční akce roku 2022 se řadí také rekonstrukce lávky přes Vsetínskou Bečvu u strojnické průmyslovky v předpokládané hodnotě 23 milionů korun a obnova volnočasového areálu na Horní Jasence za 15 milionů korun.

„Pokud se nám podaří získat dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury, chceme pokračovat ve stavbě Cyklostezky Rokytenka v Rokytnici až po hranici katastru města se Lhotou u Vsetína. Pro tento případ máme v rozpočtu téměř sedm milionů korun,“ řekl starosta.

Město se připravuje také na zahájení obnovy sídliště Rybníky. Letos chce dokončit projekt a získat stavební povolení.

K dalším plánovaným investicím patří postupná rekonstrukce bytů zvláštního určení, které obývají převážně senioři. V rozpočtu se počítá s částkou 4,4 milionu korun.

Finanční plán města zahrnuje také peníze na dotace do sociální, sportovní a kulturní oblasti. Oproti roku 2021 jich bude více – pro oblast sportu je vyčleněno 13,7 milionu (vloni 12,4 milionu), pro oblast kultury 3,1 milionu (vloni 2,8 milionu) a pro oblast sociální 11,2 milionu (vloni 10,2 milionu).