Rožnov pod Radhoštěm – Vliv chemické továrny Dezy na životní prostředí a zdraví obyvatel znepokojuje některé rožnovské zastupitele.
V úvodu jejich posledního zasedání, které se uskutečnilo 15. prosince, navrhl proto zastupitel Rožnova pod Radhoštěm Ivo Jelínek, aby byl do programu zařazen nový bod.
„Chtěl jsem vyslovit nesouhlasné stanovisko k emisím Dezy. Náš příspěvek však vůbec nepřijali,“ objasnil Jelínek.
Vedení města argumentuje tím, že návrh nebyl dostatečně připraven. Starosta Rožnova pod Radhoštěm Jaroslav Kubín však přislíbil, že se emisemi Dezy bude město zabývat. „Zadáme to odboru životního prostředí. Jejich výsledky pak projednáme na únorovém zasedání,“ potvrdil Kubín .
Škodlivé látky, které Deza produkuje trápí také ekologické organizace. Ty volají po tom, aby vedení Dezy nepodceňovalo míru znečištění a bralo ohledy na zdraví obyvatel.
„Situace není dobrá. Stačí malá inverze a už je tu nedýchatelno,“ potvrdila Marie Klinkovská z občanského sdružení Za krásno krásnější.
Zástupci Dezy uvádí, že chystají v příštím roce nová opatření, která mají emise snížit.
„Nicméně dodržujeme předepsané emisní limity,“ uvedl tiskový mluvčí Dezy Jaroslav Obermajer.
Problém emisí, které Deza vypouští, řeší i zastupitelé Valašského Meziříčí.
Na listopadovém uzavřeném jednání se shodli na tom, že měření koncentrace znečišťujících organických látek v ovzduší je potřebné.
Nevyloučili, že by se mohlo začít měřit už v polovině příštího roku.