Život na Valašsku ale pojede i ve středu v zajetých kolejích. Úředníci, policisté, učitelé i zdravotníci se do protestu zapojí. Ale pouze symbolicky.

Kdo si potřebuje něco vyřídit na úřadech, může se tam tedy s klidem vypravit. „Na dveře radnice pouze vyvěsíme formulář, že protest státních pracovníků podporujeme. Lidé se ale nemusejí obávat, že se nedostanou dovnitř,“ přiblížila mluvčí Valašského Meziříčí Vendula Králová. Pracovat budou úředníci i v Rožnově pod Radhoštěm. „Bude to pro nás normální úřední den, ke stávce se nepřipojíme,“ řekl mluvčí tamního městského úřadu Tomáš Gross.

K protestu se nepřipojí ani úředníci ve Vsetíně. Tamní starostka Iveta Táborská se na stávku státních zaměstnanců dívá střízlivě. „Myslím, že kdyby měl stát jinou možnost, na platy by nesahal,“ řekla Táborská. Upozornila, že podmínky pracovníků vždy určuje zaměstnavatel a lidé mají jinou možnost jak vyjádřit nesouhlas. „Mohou si například najít jinou práci,“ uvedla Táborská. Kolik vydělávají její podřízení sdělit odmítla. „Určitě by vás ale překvapilo, jak je ta částka nízká,“ řekla.

Ještě před pár dny to vypadalo, že školy zůstanou zavřené. Nyní je ale jisté, že učit se bude všude.

„Výuka bude probíhat normálně, stávkovat budou pouze nepedagogičtí pracovníci,“ vysvětlila předsedkyně oblastní rady odborového svazu Marie Krchňáková. Vysvětlila, že průměrné platy učitelů se pohybují mezi 22 a 23 tisíci hrubého.

„Nevypadá to tak drasticky, ale to jen proto, že jsou v těchto číslech započítány platy ředitelů,“ upozornila Krchňáková s tím, že průměrný plat nastupujícího učitele činí zhruba šestnáct tisíc hrubého. A uklízečky nebo kuchařky jsou na tom podle ní hanebně.

„Berou mezi deseti až dvanácti tisíci hrubého, to je hrozné,“ zdůraznila odborářka.

Ve většině škol se tedy zastaví práce v kuchyni, v administrativě nebo v úklidu. „U nás proto budeme studentům rozdávat bagety,“ řekl ředitel Masarykova gymnázia ve Vsetíně Dalibor Sedláček.

V klidu mohou zůstat pacienti, stávka by je neměla ohrozit. „Ve vsetínské nemocnici budeme normálně pracovat. Nemám žádné informace o tom, že by se chtěl někdo ze zdravotníků k protestům odborářů připojit,“ poznamenala mluvčí vsetínské nemocnice Lenka Plačková. Vysvětlila, že ačkoli zdravotníci sympatizují s požadavky odborářů, nemohou si dovolit odejít od pacientů. „Péče o ně musí být zachována,“ vysvětlila Plačková s tím, že údaje o platech zdravotníků nemocnice neposkytuje.

Policisté ze zákona stávkovat nemohou. „Připojíme se ale symbolicky, a to tím, že si na klopu uniformy připneme stuhu,“ řekl předák policejních odborářů Ivo Novák. Podle něj není nutné snižovat platy o deset procent. Navíc nám dodnes nikdo neřekl, zda to půjde z tarifní mzdy nebo z objemu mezd,“ upozornil Novák, který je přesvědčen o tom, že rezervy může vláda najít jinde. Policisté ve Vsetíně si průměrně vydělávají mezi dvaceti až pětadvaceti tisíci korunami.