Poznat blíže romskou kulturu, písně a tance přišlo do skanzenu několik stovek lidí. Hlediště amfiteátru zaplnily doslova do posledního místa.

Z čestné lóže sledoval celý odpolední program také místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Hlavní program začal hodinu po poledni a divákům z řad Romů i majoritní společnosti nabídl folklórní romské i neromské taneční, hudební a pěvecké soubory i sólisty z České republiky i zahraničí.

V programu se představil například soubor Čercheňa z Brna či národopisný soubor Kalliópi z Řecka. Slovenský folklór reprezentoval soubor Máj z Piešťan, vystoupilo profesionální romské divadlo Romathan ze Slovenska či hudebník, skladatel a zpěvák Antonína Gondolám.

Hlasitý potlesk si za své podání romských písní vysloužilo také mladé dívčí trio Sabrosa ze slovenského okresu Bardejov, kterou tvořily Julka Cvoreňová a sestry Aneta a Jana Duždové. „Sabrosa je španělské slovo, které v překladu znamená dobrá nebo chutná,“ přiblížil manažer dívčí skupiny František Gall.

Prozradil, že na dívky narazil v podstatě náhodou. „Seděly na lavičce v parku, brnkaly na kytaru a úžasně zpívaly,“ vzpomněl Gall. K založení skupiny už pak nebylo daleko a v současné době už dívky pod vedením svého manažera připravují písně na své třetí CD.

Publikum se v průběhu odpoledne dobře bavilo. Nejeden divák se ke zpěvu účinkujících připojil a došlo také na tanec přímo v hledišti, například během vystoupení krále slovenské romské písně Jansciho Rigó.

Vedle taneční a hudební produkce měli návštěvníci Dřevěného městečka možnost ochutnat něco z romské kuchyně nebo si zakoupit romské tiskoviny.

Petr Tulia, předseda Demokratické aliance Romů České republiky, která festival Romská píseň pořádá, připomněl, že cílem akce není jen zachování a prezentace tradic romské kultury. „Prioritním posláním festivalu je bourat bariéry mezi majoritní společností a menšinovými skupinami obyvatel republiky,“ zdůraznil Tulia.