V okolí Vsetína se lidé mohou bez obav napít pouze z pramene na Dušné

Alespoň to tvrdí pracovníci odboru životního prostředí městského úřadu v Rožnově pod Radhoštěm. Radnice totiž nechala provést rozbor hned sedmi pramenů z Rožnova a širého okolí.

Špatná je voda pouze v Jahnově studánce

Nejlépe na tom jsou už tradičně například studánky Stračka v Zašové, Sachova studánka na Horní Bečvě, Hranička – Zahrádky a Sladsko na Horních Pasekách.

„Nejhůře v hodnocení dopadla Jahnova studánka. Voda z ní může být použita jako pitná jenom po převaření,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Marie Hrabovská.

„Biologické rozbory vody ve studánkách děláme čtyřikrát do roka,“ doplnila vedoucí odboru . S tím, že jednou za rok k němu přidávají i kompletní chemický rozbor.

Rozbory vody provádí vsetínská společnost Vodovody a kanalizace (VaK). „Pro Rožnov hodnocení zpracováváme již po několikáté. Stejnou práci děláme také pro vsetínskou radnici. Z té se nám však letos ještě nikdo neozval,“ konstatoval vedoucí laboratoře společnosti VaK Václav Janík.

Město Vsetín naposledy zkoumalo kvalitu vody v místních studánkách na konci léta minulého roku. „Zjistilo se při tom, že pít z nich může pro mnohé jedince znamenat velké riziko,“ uvedla v tu dobu mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Vsetín: prameny obsahují fekálií

Chemickému a mikrobiologickému rozboru bylo loni v létě podrobeno ve Vsetíně celkem sedm dostupných tekoucích studánek, nezávadnou vodu měla pouze jedna z nich. Všem sledovaným parametrům vyhověla jen studánka při cestě na Dušnou.

„Zbývající šestice nevyhověla v mikrobiologických parametrech, voda v některých z nich je dokonce značně problematická,“ přiblížil výsledky Václav Janík.

Kromě studánky na Dušnou byly ve všech ostatních objeveny bakterie značící fekální znečištění.

Tuto skutečnost dobře znají především místní. „Na Dušnou jezdíme pro vodu pravidelně. Je chutná a navíc, jako jedna z mála se dá použít na ředění slivovice,“ prozradil například Karel Matůš. Tuto studánku navíc využívají cyklisté jako občerstvovací stanici. „Vždycky se tady zastavím, když jedu na Vsacký Cáb,“ řekl Jiří Nechanický.

O těch ze špatnou vodou ovšem lidé příliš neví. „Mezi nejhoršími je třeba jmenovat studánku Za Díly – Ježůvka a studánku v Semetíně, dále Vlkošku a studánku v Americe,“ uvedl Janík s tím, že vody z těchto zdrojů nemůže doporučit k přímému pití, pouze po převaření.

Poměrně slušně dopadly ještě studánky Žebračka a U Disidenta na Ohradě. Nízká kvalita vody před několika měsíci však mohla být způsobena dlouhotrvajícím suchem. „Obecně se dá říci, že čím vydatnější zdroj vody, tím větší pravděpodobnost, že z něj teče kvalitní voda,“ vysvětlil vedoucí laboratoře Janík.

Napili byste se vody z lesní studánky? Zúčastněte se diskuze pod článkem.