S verzí, že viníkem je Energoaqua se však neztotožňují rybáři, místní obyvatelé ani diskutující na sociálních sítích.

„V době havárie byli na úseku, kudy měly téct kyanidy, jiní rybáři, kteří chytali ryby a ničeho si nevšimli. A pak náhle začaly hynout ryby v celém toku najednou,“ napsal například Jakub Hruška.

Uhynulé ryby z Bečvy v Hustopečích - Rybáři nakládají leklé ryby z řeky Bečvy 21. září 2020 v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku.
Otrávená Bečva? Teď policie obvinila jednu firmu a jednoho člověka z Rožnovska

Nikdo necítil chlor

Svůj postřeh Jakub Hruška dále rozvinul.

„Nikdo také necítil na úseku čtyř kilometrů zápach chloru, který pak jasně cítili zasahující rybáři. A chlornan musel do řeky natéci s kyanidy, protože ten, kdo havárii způsobil, si toho byl vědomý a pokoušel se ji sanovat právě chlornanem,“ doplnil pro Deník Jakub Hruška, který je vědeckým pracovníkem Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.

Na stejné vlně se nesou názory Stanislava Pernického z rybářské organizace z Hustopeč nad Bečvou. Revíru, jenž se nachází nedaleko místa katastrofy.

„Neuvěřím tomu, že by nebezpečné látky unikly z areálu rožnovské Tesly, odtud se do Bečvy dostaly výustí v Juřince a ryby hynuly až tři a půl kilometru níže,“ kroutil hlavou předseda MO Českého rybářského spolku Hustopeče nad Bečvou.

Senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL)
Senátorka Seitlová: Ekologické havárie jako na Bečvě by měl řešit kraj

Voda se musela promísit

V daném úseku jsou dva splavy a pět peřejí. Navíc 20. září, kdy ke katastrofě došlo, teklo jen tři a půl kubíku vody. V úsecích mezi splavy pod Juřinkou a Lhotkou nad Bečvou proudila řeka mezi kameny jen v úzkém korytě.

Podle Stanislava Pernického muselo stoprocentně dojít k promísení. Předseda místní organizace neviděl posudek, vyšetřovatel mu odmítl sdělit jakékoli podrobnosti.

„Jediné, co vím stoprocentně a je pozitivní, je fakt, že z výusti z Tesly nikdo v neděli 20. září neodebíral vzorky. Takže jestli někdo odebral vzorek jednadvacátého nebo v dalších dnech, už to není neprůstřelný důkaz. A pokud nebude verze, že viníkem je Energoaqua, podložená neprůstřelnými důkazy, je nepřijatelná,“ sdělil Pernický.

Únik chemikálií do Bečvy. Ilustrační foto
Znalec dokončil posudek k otravě Bečvy. Zná prý viníka

Úřad tušil, odkud vane vítr

Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek ocenil výstup od policie, ale blíže sdělené obvinění nechtěl komentovat s tím, že je brzy.

„Náš vodoprávní úřad v jednom ze vzorků naměřil nadlimitní množství kyanidu ve výpusti vedoucí z Rožnova, takže jsme tušili, odkud vítr vane. Teď je to o tom, kdy se dozvíme podrobnosti. Sám jsem na ně zvědavý,“ řekl Deníku.

Zároveň připustil, že objasňování případu trvalo dlouho.

„Doba vyšetřování mě ale nepřekvapila. Když jsem mluvil s vyšetřovateli, řekli mi, že potřebují dát dohromady kvalitní materiál, který obstojí u soudu. Sesbírání zabere víc času. Takto to i respektuji. Věřím, že policie odvedla dobrou práci,“ prohlásil Stržínek.

Se starostou Rožnova pod Radhoštěm a zároveň hejtmanem Zlínského kraje Radimem Holišem se Deníku nepodařilo během pondělního dne spojit telefonicky. Zareagoval pouze stručnou sms zprávou.

„Určitě je dobře, že se to pohnulo a my budeme vědět více,“ napsal.