Školáci zmíněných obalů nashromáždili rekordních 604 074 kusů, což představuje více než 25 tun plastového odpadu, který se díky dětem podařilo vytřídit a vrátit do výroby. Z vlákna, na které se recyklované PET lahve také používají, by v případě uvedeného množství obalů bylo možné utkat koberec, jenž by bez problémů pokryl celé rožnovské Masarykovo náměstí. „Město za to vyplatilo školám v uplynulém školním roce na odměnách více než 111,6 tisíce korun,“ uvedla místostarostka Rožnova Kristýna Kosová, která dětem také předala medaile a drobné dárky.Do sběru PET lahví se zapojilo šest mateřských a čtyři základní školy. A také krajská střední škola informatiky, elektrotechniky a řemesel. Počet sesbíraných „petek“ se zastavil na čísle 604 074 (ve školním roce 2015/2016 to bylo 496 562 a ve školním roce 2016/2017 537 097 PET lahví). Vůbec nejlepším „sběračem“ plastových obalů se stal Matyáš Valicec z MŠ 1. máje 1153, který nasbíral za jeden školní rok 25 850 PET lahví.

Mimochodem na každého občana Rožnova připadá za rok 2017 více než 57 kilogramů vytříděných odpadů, tedy papíru, plastu, skla a nápojového kartonu. Průměr v České republice je 47 kilogramů. Město získalo díky třídění zpět do rozpočtu za vytříděný odpad částku 2,24 milionu korun. V letošním roce také díky tomu Rožnov vybojoval druhé místo v krajské soutěži O keramickou popelnici.

Historie a využití plastových obalůPlasty jsou poměrně mladé. V 19. století navrhl jeden americký výrobce kulečníkových koulí odměnu 10 tisíc dolarů tomu, kdo navrhne náhradu za slonovinu, z níž se v té době právě kulečníkové koule vyráběly. Do experimentování se pustil John Wesley Hyatt z New Yorku a v roce 1870 si nechal patentovat celuloid. Pak už byl jen krůček k výrobě fólie. A o sto let později v roce 1978 přišly na trh PET lahve.

PET lahev je vyrobená z polyethylentereftalátu. V současné době patří mezi nejpoužívanější obaly nápojů. Jejich problémem je ale především doba rozkladu, která činí 50 až 80 let. Proto se jako odpad vytřiďují a následně recyklují. V přírodě jsou plasty téměř nezničitelné jsou lehké, odolné, pružné a odolávají vodě, slunci (i UV záření) a mechanickému poškození.

Každá PET lahev, kterou děti donesly do žluté nádoby, má svůj příběh. Míří na třídicí linku, kde se rozdělují podle druhu plastu. Petky, igelitové obaly nebo polystyren se oddělují od ostatních plastů, které se slisují do balíků, namelou a lisují do forem. Takto vznikají odpadkové koše, dlažba, zahradní nábytek nebo protihlukové stěny.

Petky se rozemelou na drobné kousky, které se důkladně vyčistí a přeměňují na vlákna. Z takto vyrobených vláken se vyrábějí koberce, textilie nebo teplé výplně spacáků a zimních bund. Jedna fleecová bunda lze vyrobit z 50 petek, na tričko postačí pět PET lahví.