„Vedení Rožnova obdrželo informaci od právní kanceláře zastupující Ministerstvo financí. Ta byla pověřena zajištěním vstupu tohoto ministerstva do předmětného řízení jako vedlejšího účastníka,“ sdělil tiskový mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

Podle Grosse také právní kancelář požádala rožnovský Městský úřad o poskytnutí všech podkladů k tomuto soudnímu řízení.

Ministerstvo financí tak reagovalo na usnesení, které jim ve druhé polovině února zaslali poslanci z Výboru pro sociální politiku.

„Základním problémem, který město vnímá jako předchůdce vzniklého soudního sporu, je nedodržení privatizačního projektu TESLY Rožnov, za což by měl nést zodpovědnost stát,“ reagoval starosta Rožnova pod Radhoštěm Jaroslav Kubín.

Podle Davida Zapletala z občanského sdružení Rožnovské byty se sice zastupování u soudu zkvalitní, ale délku soudní pře to neurychlí. „Jsme určitě rádi, že ministerstvo takto pozitivně reagovalo. Nicméně bychom spíše uvítali, kdyby se do sporu namísto té právní kanceláře vložil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Tomuto úřadu bychom více důvěřovali,“ vyjádřil se Zapletal.

Podle pracovníka oddělení komunikace Ministerstva financí Radka Ležatka je výběr právního zástupce čistě v kompetenci ministerstva. „Zvolený právní zástupce je s kauzou déle než rok podrobně seznámen. Navíc k ní provedl právní analýzu,“ odůvodnil Ležatka. Důvodem, proč stát do sporu vstupuje, je podle Ležatky zájem Ministerstva financí na výsledku soudní pře. „Právě v těchto dnech podává ministerstvo návrh na přistoupení do sporu. Získáme tak možnost účastnit se řízení, podávat procesní návrhy a předkládat důkazy, “ přiblížil Ležatka.

Projednávání žaloby společnosti IPR na město Rožnov pod Radhoštěm je v současné době pozastaveno. Vyčkává se na rozhodnutí soudu o žalobě města proti společnosti IPR. Tato žaloba na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí byla podána v srpnu loňského roku.

Právní pře mezi městem Rožnov pod Radhoštěm a společností IPR se týká určení vlastnictví přibližně tří stovek rožnovských bytů. S těmi až do rozhodnutí soudu nemohou lidé, kteří si je v minulosti od města odkoupili, disponovat.