VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rožnovská zemědělka slaví 120 let

FOTOGALERIE / Střední škola zemědělská a přírodovědná v Rožnově pod Radhoštěm v těchto dnech slaví významné jubileum stodvacáté výročí svého založení.

27.11.2017
SDÍLEJ:

Střední škola zemědělská a přírodovědná oslavila ve dnech 24.-25. listopadu 2017 120 let existence. Součástí oslav byl také den otevřených dveří pro veřejnost.Foto: Deník / Lukášová Eva

Slavnostního zahájení oslavy se kromě vedení školy, zaměstnanců a studentů zúčastnili také další hosté, například starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš. O doprovodný kulturní program se postaral Valašský soubor písní a tanců Radhošť.

Škola několikrát měnila svůj název

„Naše škola za dobu své existence, tedy od roku 1897, změnila několikrát svůj název, všichni ji ale známe jako rožnovskou zemědělku, která má dnes pevné místo ve středním vzdělávání,“ řekl ve své řeči ředitel školy Jaroslav Mandula. Podle ředitele má škola i do budoucna svůj potenciál a jasný cíl. „Chceme našim absolventům zvednout sebevědomí, protože si musí uvědomit, že právě oni jsou živiteli národa, kteří jsou často podceňováni,“ podotkl.

Projev ředitele vystřídala řeč starosty, který vzpomněl na zakladatele školy Emanuela Vencla. Škole následně popřál do dalších let.

Součástí oslavy byl také den otevřených dveří pro širokou veřejnost, který pokračuje ještě i dnes. Všichni zájemci si mohou prohlédnout interiér školy, odborné učebny a laboratoře, výstavu drobných domácích zvířat nebo zemědělské techniky. Mimo jiné nechybí ochutnávky výrobků, které připravovali studenti se svými učiteli. Prohlédnout si školu přišla také žačka valašskomeziříčské základní školy Lucie Pardubová. „V budoucnu bych tu chtěla studovat obor agropodnikání. Mám ráda zvířata, a tak bych s nimi chtěla pracovat,“ prozradila dívka důvod své návštěvy.

Věděla jsem, že chci být u zvířatOsmnáctiletá Anna Žárská (na snímku) ze Vsetína bydlí v bytě, dosud neměla žádné domácí zvíře a navíc je vegetariánka. I přesto se ale rozhodla pro studium oboru agropodnikání a dnes je už ve čtvrtém ročníku. Její největší láskou jsou zvířata a jejich chov má podle ní i v dnešní době velký smysl. „Lásku ke zvířatům mám už od dětství. Když jsem si pak vybírala střední školu, můj cíl byl, abych s nimi mohla pracovat,“ začíná své vyprávění sympatická studentka. Původně se hlásila na veterinu, ta jí ale nevyšla. „A protože na Střední škole zemědělské a přírodovědné v Rožnově studoval i můj otec, nastoupila jsem sem, kde se také chovem zvířat zabýváme,“ pokračuje Anna.

Anna Žárská ví jistě, že se chce v životě věnovat zemědělství.Po maturitě, která ji čeká na jaře, z ní bude agropodnikatelka. „Je to vlastně farmář s maturitou. V mém oboru probíráme předměty o chovu zvířat a pěstování rostlin odborněji. Je to docela těžký obor, člověk musí mít vlohy a cit k zemědělství,“ domnívá se. Po absolvování střední školy se ještě chystá pokračovat na vysoké škole. „Chtěla bych jít do Brna na veterinu, obor hygiena v potravinářství. Pokud mi to ale nevyjde, od zemědělství se nechci vzdálit. Budu pracovat jako zootechnik nebo ošetřovatel,“ podotkla studentka.

Na otázku, zda jí jakožto vegetariánce nevadí, že se při studiu setkává s porážkou zvířat, odpovídá, že tuto skutečnost bere racionálně. „Je to pro mě trochu složitější, ale nechci být nijak hysterická. Nikdo kvůli mně nepřestane zvířata zabíjet. Vegetariánem jsem jenom pro svůj pocit a svůj názor nikomu nevnucuju,“ uzavřela usměvavá Anna Žárská.

 Autor: Eva Lukášová

27.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – středa 13. prosince 2017

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Rožnov pod Radhoštěm se ve čtvrtek 13. prosince 2017 zapojil do akce Česko zpívá koledy poprvé. K Hudebnímu altánu si s Cimbálovou muzikou Polajka přišlo zazpívat více než 600 lidí.
39

V rožnovském parku zpívalo koledy šest set lidí

V Halenkově byly hlavními zpěváky děti z Kyčery

FOTOGALERIE / U rozsvíceného vánočního stromečku v Halenkově dominovaly ve středu mezi zpěváky koled děti z místního folklorního souboru Kyčera. 

Při zpěvu koled si rozsvítili stromeček

FOTOGALERIE / V Janové dorazilo na letošní zpívání koled přes osmdesát lidí. Zaplnili prostranství před úřadem i hasičskou zbrojnici. Ještě před tím, než zazpívala Janová Česku, se představily děti místní mateřinky.

Projev Pelty vnímám jako zinscenovaný, říká místopředseda FAČR Zlámal

ROZHOVOR/ - Někteří jeho rivalové si přáli jeho konec, on však dál získal podporu moravské komory. Důvěru i pro druhé funkční období v pozici místopředsedy za Moravu dostal ve Výkonném výboru FAČR kroměřížský podnikatel Zdeněk Zlámal, který s náskokem tří hlasů (38:35) porazil svého největšího rivala Františka Juru.

Středoškoláci volili nanečisto budoucího pana prezidenta

FOTOGALERIE / Studenti z téměř čtyř stovek středních škol po celé České republice se v úterý a ve středu zapojili do Studentských voleb. Budoucího prezidenta nanečisto volili také ve Vsetíně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT