Kvůli folklórnímu festivalu Rožnovská valaška bude v dopoledních hodinách s obtížemi průjezdné Masarykovo náměstí i ulice Palackého. „Mezi devátou a jedenáctou hodinou tudy projde průvod účastníků festivalu," vysvětlil ředitel městské policie Daniel Vašut.

Podle něj nehrozí, že by kvůli festivalu bylo město neprůjezdné. Motoristé tak nemusejí na mapě hledat objízdné trasy. „Šoféři by ale měli být opatrní, protože všude bude plno lidí, aut a autobusů. Chtěl bych apelovat na jejich ohleduplnost," upozornil Vašut.

Motoristé se nemusejí ani obávat toho, že by ve městě nezaparkovali. „Soubory dojedou v autobusech, takže místa pro odstavení auta by mělo být dost," poznamenal šéf rožnovských strážníků.

Tradiční armádní folklorní festival se koná v Dřevěném městečku od 7. do 9. června. Jeho součástí bude přehlídka skupin historického šermu.

„Slavnostní zahájení se uskuteční v pátek v sedm hodin večer v Komorním amfiteátru Dřevěného městečka," uvedl ředitel muzea Jindřich Ondruš.

V sobotu se mohou návštěvníci těšit například i na koncert Vojenské hudby Olomouc a roztančené rožnovské náměstí, které bude živou pozvánkou na festival. V areálu muzea se uskuteční bubenická show, přehlídka skupin historického šermu i dětských zpěváčků a tanečních souborů.

„Zpestřením programu bude exhibiční vystoupení jednotky Čestné stráže Armády ČR," řekl Ondruš. Také letos se divákům představí několik stovek účinkujících ze dvou desítek souborů, kde kromě domácích a zmíněných exotických zástupců nebudou chybět ani folkloristé ze Slovenska. Doplní je dětské folklorní soubory i osm skupin historického šermu, které kromě soubojů nabídnou i ukázku táborového života v historickém ležení. „Vstup do areálu Dřevěného městečka bude od pátku od pěti odpoledne do neděle pěti odpoledne zdarma," řekla Barbora Janečková z Centrály cestovního ruchu východní Moravy.

Na dětské návštěvníky z rožnovských škol čekají v pátek ráno v Dřevěném městečku pohádková představení brněnského divadelního souboru Dráček. Nedělní dopoledne v městském parku nejmenším návštěvníkům festivalu nabídne hry, soutěže a ukázky hasičské a policejní techniky.

Rožnovská valaška je prvním ze čtyř folklorních festivalů, které se letos budou konat v areálu rožnovského skanzenu. Dalšími jsou červencové Rožnovské slavnosti a Romská píseň a srpnový Jánošíkův dukát.