Na armádním folklórním festivalu není o podobná překvapení nouze. Své o tom ví majorka Jana Zechmeisterová. „Jedná se o sedmnáctý ročník přehlídky folklorních souborů spojených s jedenáctým ročníkem přehlídky historického šermu,“ upřesňuje majorka.

V těsné blízkosti Portášů se začínají před vchodem do Dřevěného městečka scházet šermíři v dobových kostýmech. Do fotoaparátu se spolu s nimi usmívají i půvabné markytánky.

Po chvíli se všichni společně přesouvají do Skanzenu, kde mají šermíři svůj tábor. Před sebou tlačí těžké dělo, které si zvědavě prohlížejí pro změnu členové indonéského souboru.

„Táborové ležení je letošní novinkou. Členové historického klubu tam setrvávají v podobných podmínkách, jako kdysi skuteční vojáci,“ vysvětluje příslušnice armády.

Poprvé se festivalu zúčastnilo také třicet automobilových veteránů, které po projížďce po náměstí zavítali do prostoru do Skanzenu. Cestou je přitom doprovázeli přihlížející diváci.

K vidění byl například Rolls Royce, hasičské auto a další historicky cenné vozy. „Když jedu, mávají na mě holky. No asi mávají spíš na to auto,“ usmívá se hrdý pětasedmdesátiletý majitel Tatry 603 Jaroslav Stehlíček.

Nabídka letošního třídenního festivalu je skutečně pestrá. O pozornost mezi sebou soutěží například Vojenská hudba Olomouc, soubor Lučina z Brna, soubor Ta´tum z Indonésie, cimbálová muzika z Hradce Králové nebo také Ondráš z Brna. „Jezdíme sem pravidelně. Líbí se nám tady všechno,“ prozrazuje Martin Ciora z Ostravy, který na festival přijel s celou rodinou.

Ostatní návštěvníci zatím obdivují zručné řemeslníky stojící opodál. Někteří z nich neodolali a řemesla si rozhodli sami zkusit. Zájem byl převážně o umění soustružnické.

„Na podobných akcích potkávám své kamarády řemeslníky. Počasí se mi líbí a horko mi vůbec nevadí,“ usmívá se soustružník Libor Žalmánek.

V Dřevěném městečku se líbí také košíkářce, která přijela do Rožnova ze Slováckých Huštěnovic. „Nejvíce se prodávají demižony,“ směje se Hana Špalková, která neodolala a rovněž přijela v dobovém kostýmu.

Horké počasí nikterak nevadí ani posluchačům posedávajícím v okolí rožnovského hudebního altánu, kde vyhrává Promenádní koncert Vojenské hudby Olomouc. Muzika z altánu i z Valašského muzea v přírodě se šíří dále k centru Rožnova a dotváří příjemnou línou letní atmosféru sobotního dne.