Rozsáhlá rekonstrukce městské budovy, se kterou dělníci započali v srpnu minulého roku a stála více než devatenáct milionů korun, v těchto dnech skončila.

Ve čtvrtek si hotovou stavbu symbolicky slavnostně převzali zástupci vedení rožnovské radnice. Od rekonstrukce si slibují především výraznou úsporu nákladů na energii a vytápění.

Stav městské polikliniky, kterou vlastní a spravuje městská společnost Komerční domy Rožnov, byl dlouhodobě špatný. Nevyhovovala okna a zhoršoval se stav obvodového pláště.

Firma Komerční domy získala na nutné opravy dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze Státního fondu životního prostředí. „Společnost pak s podporou města přistoupila k výměně všech tří set osmdesáti šesti oken a sedmi vstupních dveří a zároveň také k zateplení objektu, úpravě střešních atik a nové fasádě,“ vypočítal provedené práce místostarosta Rožnova Alois Vychodil.

Podle jeho slov povede rekonstrukce k významnému snížení energetických nákladů budovy. „Očekáváme výrazné zlepšení tepelně-technických vlastností, úspory nákladů na vytápění a tím snížení emisí škodlivých látek do ovzduší a také zlepšení celkového vzhledu objektu,“ doplnil Vychodil.

Náklady na opravy polikliniky se předpokládaly ve výši 19,9 milionu korun. „Nakonec se nám podařilo veškeré práce provést za částku o sedm set tisíc korun nižší,“ řekl jednatel společnosti Komerční domy Rožnov Jindřich Žák.

Připomněl, že dotace na celý projekt nazvaný Energeticky efektivní poliklinika Rožnov, přesáhly šest milionů korun. Na krytí dalších nákladů si Komerční domy Rožnov vzaly desetimilionový úvěr.

„Zbývající finanční prostředky jsme poskytli z vlastních zdrojů a rezerv, které si společnost vytvořila,“ doplnil Žák.

Společnost Komerční domy Rožnov v současné době pronajímá ordinace v poliklinice třiapadesáti lékařským subjektům. Podle odhadů navštíví polikliniku denně osm set až tisíc pacientů.

„Poslední významnou investicí do městské polikliniky byla v roce 2009 výstavba komunikace a chodníku kolem objektu k zadnímu parkovišti,“ připomněl tiskový mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.