V soutěži O keramickou popelnici, pořádané společností EKO-KOM, skončilo město na třetím místě. Ve své kategorii porazili Rožnované například Vizovice nebo Uherské Hradiště.

Obyvatele Rožnova vyneslo na třetí příčku celkem 775,64 tun vytříděného odpadu. „Jako jediní zástupci valašských měst v kategorii obcí nad pět set obyvatel jsme skončili v těsném závěsu za Kunovicemi a Uherským Ostrohem,“ upřesnil mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

Odměnou za důsledné třídění bylo nejen symbolické poděkování a keramická popelnice, ale také desetitisícová finanční odměna. „Zčásti ji použijeme na obnovu sítě nádob na tříděný odpad. Radnice z peněz zakoupí také odměny pro jednotlivé zúčastněné školy,“ prozradil Gross.

Podle místostarosty Rožnova Aloise Vychodila má třídětní odpadů ve městě letitou tradici. „Díky osvětě mezi lidmi, síti stanovišť s kontejnery pro tříděný odpad a zejména velmi aktivní činností základních a mateřských škol, bylo ve druhém pololetí 2010 a v prvním pololetí 2011 vytříděno takřka čtyřicet pět a půl kilogramu na obyvatele,“ spočítal Vychodil.

V celkovém množství 775 tun připadá necelých 349 tun na papír, 210 tun na sklo, téměř 206 tun na plasty a asi jedenáct tun na kartony. „Třetí místo v kraji je oceněním především pro všechny obyvatele města a základní a mateřské školy, podílející se na třídění domovního odpadu. Největším uspokojením může být významný příspěvek k trvalému zlepšování životního prostředí,“ uzavřel místostarosta.