„Chceme upozornit občany a organizace, že se v okolních správních obvodech Kopřivnice, Nový Jičín, Frenštát a také dalších objevili lidé, kteří nabízejí protipožární zabezpečení bytů a rodinných domů,“ uvedl Jan Winkler z odboru Krizového řízení a plánování Městského úřadu v Rožnově.

Podle něj tito podvodníci vydávají zabezpečení za povinné s tím, že byty a domy jím musí být vybaveny nejpozději od začátku příštího roku.
V Rožnově se prozatím podle vedení města podvodníci neobjevili. „Zatím ještě nemám zprávy, že by zde už byli,“ sdělil rožnovský starosta Jaroslav Kubín. Podle něj se jedná o preventivní varování široké veřejnosti.

Domnělí zástupci firem straší občany nejen tím, že je tohoto vybavení nedostatek, ale také vysokou cenou, která bude od Nového roku nasazena. „Sami nyní požadují za protipožární zabezpečení sumu kolem dvanácti a půl tisíce korun. Přitom předpokládaná skutečná reálná cena v současnosti i budoucnosti bude maximálně jeden tisíc korun,“ podotkl Winkler.

Jak uvedl, do jeho schválení nejsou závazně stanoveny ani konkrétní technické parametry ani žádné další podmínky „Popisované povinné protipožární zabezpečení je dosud ve schvalovacím řízení a není tudíž stanovena jeho platnost,“ vysvětlil Winkler.

Podle něj je pravděpodobné, že se tito falešní zástupci v nejbližší době objeví také v Rožnově pod Radhoštěm nebo v okolních obcích. „Doporučujeme proto občanům, aby na jejich nabídky v žádném případě nereagovali,“ zdůraznil Winkler.

Na případné podvodníky jsou připraveni i rožnovští městští strážníci. „Všichni kolegové byli seznámeni s varováním radnice,“ sdělil ředitel rožnovských strážníků Daniel Vašut.

Podle jeho slov se zatím žádný z podvodníků neobjevil. „Nicméně strážníci se nyní zaměřují na kontrolu sídlišť a zejména pak na kontrolu podezřelých lidí, kteří se zde pohybují,“ uzavřel Vašut.