Vysokou půjčkou, kterou poskytne Československá obchodní banka (ČSOB), splatí rožnovská radnice své dosavadní závazky ve výši 78 milionů korun. Zbylé peníze jsou nezbytné pro další fungování úřadu a financování projektů.

Pro přijetí úvěru zvedlo ruku šestnáct zastupitelů. Tedy i část těch opozičních. Jiná volba totiž prakticky neexistovala. „Pokud by město nedostalo úvěr, končí jeho provoz. Nebylo by na platy úředníků, na školy a podobně. Z těchto důvodů nám nezbývá, než jej podpořit,“ řekl za klub Věcí veřejných opoziční zastupitel Miroslav Malchar.

Výtky směrem k vedení města si neodpustila ani Libuše Rousová (SNK ED). „Své dluhy kryjeme zase jen dalšími dluhy. To není dobře. Je třeba na to do budoucna myslet,“ zdůraznila zastupitelka.

Výhrady měla také k vyjednaným tvrdým úvěrovým podmínkám, byť je označila za standardní. „Podmínky jsou velmi tvrdé. Banka bude kontrolovat nakládání s městským majetkem,“ upozornila Rousová.

Některé body smlouvy mohlo podle ní vedení radnice vyjednat lépe. Zmínila například hrozbu okamžitých sankcí, pokud se město jen o pět dní zpozdí s jakoukoliv splátkou. „S přihlédnutím k délce a výšce úvěru by bylo solidní ze strany banky, pokud by o zpoždění platby město nejprve písemně vyrozuměla,“ namítla Rousová.

Vysoký se jí zdál také měsíční poplatek za vedení úvěru ve výši dvě stě padesáti korun. „Není to velká částka, ale za patnáct let se to nastřádá,“ poznamenala Rousová.

Šéf finančního odboru městského úřadu Jan Horáček její nespokojenost mírnil. Zmiňované smluvní podmínky jsou podle něj standardní a byly součástí výběrového řízení na poskytovatele úvěru.

„V jeho průběhu zákon neumožňuje o nich licitovat. Rozhodovacím kritériem byla totiž pouze cena úvěru,“ ozřejmil Horáček.

V případě vítězné ČSOB činila cena úvěru 14 milionů korun. Komerční banka, která byla druhým účastníkem výběrového řízení, nabídla cenu 22 milionů. „S ČSOB už jsem předjednával některé věci, které bychom chtěli v úvěrové smlouvě upravit. Budou se řešit smluvními dodatky,“ uvedl Horáček.

Také místostarosta Rožnova Václav Mikušek mírnil obavy z některých tvrdých podmínek banky. Uvedl, že součástí výběrového řízení byly také podmínky stanovené Rožnovem. „S tím, že pokud dojde ke konfliktu, vždy se budeme řídit podmínkami stanovenými zadavatelem. Tedy námi,“ řekl Mikušek.

Schválení úvěru doporučil zastupitelům finanční výbor rožnovské radnice. Jeho předseda Jiří Brož (TOP 09) uvedl, že členové výboru zhodnotili nabídku od ČSOB jako velmi výhodnou z finančního hlediska. Doporučili proto úvěr schválit. „Už jsem ale slyšel, že to znamená, že finanční kondice města je vlastně dobrá, a jen proto nám banka poskytla takové podmínky. To je tragický omyl,“ varoval před podobným mylným vysvětlením Brož.

Vedení radnice se již delší dobu netajilo tím, že banky nechtějí Rožnovu půjčovat peníze. Bankéři měli vždy výhrady ke struktuře stávajících úvěrů města. „Úvěry města byly sjednány v minulosti na zbytečně krátkou dobu, na šest až osm let. Výše splátek je proto velmi vysoká,“ vysvětlil už před časem mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross. Přijetí úvěru 103 milionů umožní současné dluhy zaplatit a dál splácet jen jeden, byť vysoký a dlouhodobý závazek.