Chvílemi až několik desítek metrů dlouhá fronta lidí stála v sobotu dopoledne u brány Dřevěného městečka. Zájem o oslavu masopustu v rožnovském skanzenu byl totiž už od ranních hodin obrovský.

„Přijeli jsme někdy po desáté hodině a fronta u brány byla tak třicet metrů. Tolik lidí jsem tady snad ještě nikdy neviděl,“ říká Petr Koloničný, který do Rožnova přijel z Frýdecko-Místecka s celou rodinou.

„Sice jsme si chvíli počkali, než jsme se dostali dovnitř, ale vůbec nám to nevadí. Rozhodně to stojí za to,“ dodává návštěvník, zatímco společně s dvěma malými dcerkami přihlíží, jak masopustní obchůzka s rejem maškar postupně prochází od jednoho domu k druhému.

Vizualizace budoucí podoby nového plánovaného domova pro seniory v Liptále na Vsetínsku.
V Liptále vyroste nejmodernější domov pro seniory v ČR. Takto má vypadat

„Masopust sa krátí, můžete nám dáti aspoň kúsek slaniny anebo klobáse,“ zvolá průvod u každého domu.

Za což je pohoštěn slaninou či klobáskami, které napichuje řezník na rožeň. Nechybí ale ani třeba koblihy, či tradiční slivovice. Za doprovodu valašských lidových písní pak průvod zase pokračuje dál.

„U nás v regionu se masopust nijak zvlášť neslaví. Nemá to u nás takovou tradici, proto jsme tady. Aby děti viděly něco nového,“ vysvětluje Koloničný.

„Líbí se jim hlavně ty maškary. My se ženou si zase dáme nějakou klobásku, nebo něco ostřejšího na zahřátí, a všichni jsme ve výsledku spokojeni,“ směje se.

V centru Rožnova se mění směr dopravy.
Řidiči pozor, sledujte značky. V centru Rožnova se mění směr dopravy

Právě řeznické speciality jsou tradičně neodmyslitelnou součástí celé akce. Letošní masopustní program navíc doplnil už 24. ročník soutěže o nejlepší valašskou klobásku a také v pořadí. 14. ročník soutěže o nejlepší valašskou tlačenku. Letošní masopust navíc zpestřila i soutěž o nejlepší řeznický stánek.