V minulém roce rožnovští bezdomovci využívali k přebývání čekárnu na vlakovém nádraží nebo sklepy panelových domů.

Strážníci městské policie je pak odtud museli vykazovat. „S podobným scénářem počítáme také na letošní rok. Někdy také k nocování využívají opuštěnou budovu bývalé vozovny Českých drah nebo takzvaného Paláčkova mlýna," prozradil ředitel Městské policie Rožnov pod Radhoštěm Daniel Vašut.

Využít k úkrytu však mohou za paušální poplatek budovu bývalé Sokolovny. „Jsou zde jednopokojové byty se základním nábytkem. Nájem je tu minimální," pokračoval Vašut.

V současné době strážníci ve městě registrují dvě skupiny bezdomovců po zhruba po patnácti lidech.

Podle mluvčího města Tomáše Grosse vedení radnice žádné přístřešky pro lidi bez domova nechystá. Město totiž nemá prostory. „Ve spolupráci s charitou a městskou policii ale nabízíme oblečení a teplý čaj. Pro ubytování musí do Valašského Meziříčí a Vsetína," uvedl Gross.

Ve Vsetíně v minulém roce otevřeli kvůli minusovým teplotám krizovou noclehárnu. Letos však zatím nic podobného nechystají. Podle současné situace možná nebude opatření potřeba.

Terénní pracovníci však plánují v době největších mrazů objíždět klienty na ulici a kontrolovat je. „Pokud zjistíme, že jsou v ohrožení života, naložíme je a převezeme do vhodného zařízení. Případně poskytneme pomoc," prozradil vedoucí Denního centra Elim ve Vsetíně-Rokytnici Oldřich Unar.

Na území města Vsetín se nachází okolo stovky lidí bez domova. Asi čtyřicítka bydlí na ulici, zbytek využívá nabízených služeb Elimu a dalších podobných zařízení.

Nocležna v Meziříčí pojme v mrazech o deset lidí víc

Valašské Meziříčí - Charita ve Valašském Meziříčí zvětšila kapacitu nocležny pro akutní případy. „Když přijdou mrazy, jsme schopni přidat deset akutních lůžek," řekla vedoucí nocležny Hana Sulovská.

Kapacita zařízení ale zůstává stejná.

„Máme čtrnáct lůžek pro muže a deset pro ženy," vysvětlila Sulovská.

V případě, že kapacita nocležny nebude ani po zvýšení stačit, budou muset pracovníci charity lidi odmítat. „Odkazujeme je na zařízení v okolí, to znamená do Kopřivnice, Nového Jičína a Vsetína," doplnila vedoucí nocležny. (bur)