Množící se případy opilých mladistvých nutí strážníky ktvrdším opatřením

Pomoci omezit tento nešvar má veřejná vyhláška, kterou chce ředitel rožnovské městské police Daniel Vašut předložit co nejdříve zastupitelstvuměs­ta.

„Půjde opředpis, kterým se na určitých vytipovaných veřejných místech zakáže pití alkoholu,“ vysvětlilVašut.

Připravovaná vyhláška, jejíž obdoba úspěšně funguje například vÚstí nad Labem, bude vpřípadě Rožnova zakazovat popíjení třeba vokolí škol a školek, vcentru města, na nádraží, hřbitově či vparku. „Zamezí také pití na autobusových zastávkách, kde se již nyní nesmí například kouřit,“ doplnilVašut.

Podle jeho slov bude taková vyhláška pro strážníky velmi přínosná. „Získáme tak jakýsi metr na některá individua, která se občas ve městech vyskytují a nejsou příliš dobrou vizitkou pro město jako takové,“ uvedlVašut.

Vyhlášku, pokud bude dobře a smysluplně zpracovaná, podpoří podle svých slov také starosta města Rožnov Jaroslav Kubín. „Takový předpis bude mít určitě význam zejména vletních měsících,“ míní starostaKubín.

Domnívá se ale, že pití alkoholu na veřejnosti to zcela vymýtit nepomůže. „Koupit si pivo a sednout si sním vlétě na lavičku vparku, to dělají ituristi, kteří jsou vRožnově na výletě,“ poznamenal Kubín. Souhlasí však, že uněkterých problémových skupin může takový předpis pomoci. „Alespoň je strážníci budou moci za prohřešky pokutovat,“ uvedl starosta.

Jako možné preventivní opatření vyhlášku tohoto typu přivítá také místostarostka města Markéta Blinková. „Pokud takový předpis nebude odporovat zákonu, jsem pro všemi deseti,“ vyjádřila se Blinková.

Jak uvedla, podobné vyhlášky existují ivjiných zemích a nepovažuje je za omezování osobní svobody. „Mám na starosti oblast školství a často se pohybuji mezi dětmi, takže vím jaké negativní jevy na ně působí,“ uvedla místostarostka stím, že také popíjení alkoholu na veřejnosti je jedním znich. „Samozřejmě bude záležet ina vůli občanů, budou-li tuto vyhlášku ve městě chtít,“ podotkla Blinková.