Návštěvnická sezona ve složkách Národního muzea v přírodě (NMVP), k nimž kromě rožnovského skanzenu patří také Hanácké muzeum v přírodě, Muzeum v přírodě Zubrnice a Muzeum v přírodě Vysočina, přináší několik zajímavostí a novinek.

„I letos máme pro všechny návštěvníky připravené Muzejní první čtvrtky. V roce 2024 je volný vstup první čtvrtek v měsících květnu a červnu, dle běžné otevírací doby jednotlivých muzeí,“ upozornil Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.

Prezident Petr Pavel navštívil Valašské muzeum v Rožnově
Petr Pavel navštívil Valašské muzeum v Rožnově, jako první porevoluční prezident

Na 15. června všechny složky Národního muzea v přírodě připravují společný program s názvem Národní muzeum v přírodě se představuje na Zubrnickém jarmarku. Jak název napovídá, tentokrát se společný program uskuteční v Muzeu v přírodě Zubrnice a představí jednotlivé regiony, v nichž se čtveřice muzeí nachází.

Skutečnost, která návštěvníky areálů NMVP nepotěší, je zdražení vstupenek. „S ohledem na celkovou ekonomickou situaci jsme byli nuceni mírně navýšit ceny vstupného v jednotlivých muzeích a areálech, řádově o osm až deset procent za vstupenku pro osobu,“ upřesnil Jindřich Ondruš.

Masopust v rožnovském skanzenu, 11. února 2023.
Branami rožnovského skanzenu prošlo vloni více než 305 tisíc návštěvníků

Co se rožnovského Valašského muzea v přírodě týče, to letos nabídne novou dlouhodobou expozici o osobnostech, kteří svou prací a životem proslavili Valašsko. „V Panské sýpce Dřevěného městečka si mohou návštěvníci připomenout například Josefa Sousedíka, Danu a Emila Zátopkovy nebo Jarmilu Šulákovou,“ vyjmenoval Ondruš.

Připomněl, že expozice vznikla na základě zájmu veřejnosti. „Věříme, prostřednictvím interaktivních prvků zaujme i dětského návštěvníka,“ dodal Jindřich Ondruš.

Šapitó pod Lanternou během Týdne kultury na Valašsku ve Velkých Karlovicích. Archivní foto.
Prázdniny v Karlovicích zakončí Týden kultury, výtěžek pomůže místní rodině

Valašské muzeum dále připravuje na 50 programů, 3 folklorní festivaly, 11 vzdělávacích pořadů, tři výstavy a pět náboženských obřadů.

Letošní sezonu zahájí 5. ročník přehlídky uměleckých a folklorních souborů Ondrášova Valaška, který se uskuteční ve dnech 7. až 9. června. Hlavním lákadlem bude umělecký soubor Lúčnica z Bratislavy.

Vedle pravidelných akcí pak ve skanzenu nově připravují Pohádkovou noc v Dřevěném městečku (24. 7.). Zpestřením hlavní sezóny bude také prázdninové hraní a tvoření, čtení pohádek či bylinkové procházky ve Valašské dědině.

„V oblíbeném cyklu Městečko žije nabídneme během všedních dnů vystoupení hudebních souborů a cimbálovou muziku, chybět nebude příběhová hra v Dřevěném městečku,“ pozval Jindřich Ondruš.

Country festival Starý dobrý western, Bystřička u Vsetína, srpen 2023
Výběr Deníku: TOP 3 hudební festivaly na Valašsku

Celkem osmkrát si budou moci návštěvnici prohlédnout muzeum zdarma. Konkrétně každý první čtvrtek v měsíci květen a červen (2. 5., 6. 6.) mohou návštěvníci zdarma do kteréhokoliv ze tří muzejních areálů.

Podobně jako v předchozích letech je i letos volný vstup na Den muzeí (18. 5.) a Běh rodným krajem Emila Zátopka (21. 9.). Pro děti bude volný vstup na Slabikář řemesel (1. 6.), Podzimní putování s broučky (20. 9.) a Mikulášský podvečer (5. 12.).

„V platnosti zůstává široká škála slev. Slevu poskytujeme držitelům karet Beskydy Valašsko Card a Regionpartner,“ dodal ředitel.