Součástky z Rožnova míří převážně do automobilů a komunikačních technologií, počítačů, ale také do spotřební elektroniky, průmyslu, energetiky a celé řady dalších odvětví.

Ve hře je investice za 44 miliard korun

Společnost Onsemi plánuje rozšíření výroby čipů v Rožnově pod Radhoštěm. Investice ve výši zhruba dvě miliardy dolarů (asi 44 miliard korun) by byla jednou z nejvýznamnějších investic v republice.

Zatím si vybírá ze tří možných umístění, v závodech v USA, Koreji nebo právě v Česku. Konečné rozhodnutí je závislé na změně zákona o investičních pobídkách, který je momemtálně v legislativním procesu.

Výroba křemíkových desek a čipů v Rožnově pod Radhoštěm. Závod je součástí nadnárodní společnost onsemi, která patří mezi dvacítku technologických lídrů světa. Se svolením onsemi
Miliardová investice roku? Onsemi chce v Rožnově zdvojnásobit výrobu čipů

„Investice je přelomová v tom, že bychom u nás získali kompletní řetězec výroby čipu a byli bychom v tomto naprostoto unikátní. Tato vertikální integrace není nikde v Evropě,“ říká Aleš Cáb, viceprezident pro výrobu ve společnosti Onsemi.

Zatím probíhá první část - vývoj čipu v USA, další část v Rožnově a konečná výroba v Koreji. „Naše polovodičová řešení mají přínos pro elektrifikaci evropské ekonomiky,” říká dodává Cáb.

Ještě bližší vztahy s VUT v Brně

V pondělí 9. října došlo k podepsání memoranda o rozšíření spolupráce mezi společností Onsemi a VUT Brno. Jeden z cílů rozšíření spolupráce je posilování kompetencí ve výzkumu a vývoji polovodičových technologií, návrhu součástek a v polovodičových analýzách.

Společnost se bude ještě intenzivněji podílet na výuce na Vysokém učení technickém v Brně, kde s tamějšími studenty krom návrhu čipů a polovodičového inženýrství bude také provádět laboratorní výzkum. V rámci dosavadní spolupráce si již dnes studenti VUT vyrábí své vlastní čipy v univerzitních laboratořích pod supervizí expertů z onsemi.

VIDEO: Design centrum Onsemi v Rožnově pod Radhoštěm:

Zdroj: Iva Nedavašková

„Polovodičové technologie, vývoj a výroba čipů je pro Českou republiku jednou z významných strategických příležitostí. Potřeba absolventů v polovodičovém oboru nás vede k diskuzi o nových formách spolupráce. Kromě tradiční spolupráce na výuce předpokládáme posílení účasti na rozvoji studijních programů či postgraduálních vzdělávacích programů, rozšíření možností stáží studentů a nově třeba zavedení průmyslových doktorátů,“ prohlásil rektor VUT Ladislav Janíček.

Rožnovské i brněnské Onsemi má ambice být unikátním centrem světového významu.