Město Rožnov vypsalo veřejnou soutěž už na jaře, kdy zájem stavět nový kulturní stánek projevily tři firmy. Řekly si za to ale výrazně více peněz, než je radnice ochotná zaplatit. Veřejná soutěž tak v polovině června skončila bez vítěze.

„Nejnižší cena, kterou nám firmy nabídly, byla o čtyřicet osm procent vyšší než částka, kterou máme rozpočtově zajištěnou. Konkrétně to bylo 249 milionů bez DPH, což je neakceptovatelné číslo,“ komentoval první výběrové řízení starosta Rožnova Radim Holiš.

Podle něj přenesly firmy do svých nabídek veškerá rizika nynější doby ovlivněné i pandemií koronaviru – posílení eura, zdražení stavebního materiálu, uzavření hranic a tím snížení počtu pracovních sil i riziko další vlny epidemie.

Na vyčerpání dotace má město dva roky

Zadávací dokumentace projektu, který město připravuje několik let, prošla od jara dílčími úpravami a na začátku listopadu vyhlásila radnice veřejnou zakázku opakovaně.

„Věřím, že již budeme úspěšní. Využili jsme letní měsíce na maximum tak, abychom zanalyzovali veškeré možnosti, které se pak promítly do úprav zadávací dokumentace,“ ujistil starosta Rožnova

Připomněl, že až do roku 2022 má město potvrzenou zhruba padesátimilionovou dotaci na pasivní standard budovy.

„Tudíž zatím máme dostatek času znovu vybrat vhodného zhotovitele a stavbu během jednoho a půl roku od vysoutěžení postavit,“ je přesvědčený Radim Holiš.

Podmínky se mění, cena zůstává

Mezi změny, k nimž v zadávací dokumentaci došlo, patří například úprava obchodních podmínek, kdy není požadováno přidání zálohové platby a odstranění zkušebního provozu. Z technických podmínek zmizelo vybavení kuchyně, žádané elektrické otevírání dveří nahradilo mechanické. Celkově se snížily požadavky na kvalifikační předpoklady. V situacích, kde je to přípustné, se počítá i s využitím levnějších materiálů.

Veřejná zakázka je otevřená všem zájemcům, předpoklad zahájení stavby je v březnu 2021.

„Upozornění na opakované vyhlášení jsme zaslali všem firmám, které se aktivně účastnily předchozího kola. Každý podnět z jejich zpětné vazby jsme v rámci úprav zadávací dokumentace projednávali s projekční firmou, u přípravného týmu i s radou města,“ ujistila Dita Vávrová, vedoucí odboru investic rožnovské radnice.

Nové kulturní centrum v Rožnově pod Radhoštěm je naplánováno jako vícepodlažní stavba o půdorysu 52 krát 40 metrů včetně převislé části střechy. Nabídne velký sál, vnitřní atrium a malý sál. K tomu foyer se zázemím pro návštěvníky a zázemí sálu, účinkujících a zaměstnanců.