Cílem města je dosáhnout energetických úspor v objektech základních a mateřských škol a také městského úřadu. „Do projektu jsou zařazeny tři budovy základních škol, čtyři budovy mateřských škol a jedna budova městského úřadu,“ upřesnila mluvčí rožnovské radnice Petra Graclíková.

Navrhovaná opatření zahrnují výměnu vnitřního osvětlení, regulaci vytápění včetně rekonstrukce rozvodů ZŠ Pod Skalkou, a také zateplení a umístění fotovoltaických elektráren na střechy budov.

Dům sociálních služeb v Žerotínově ulici ve Valašském Meziříčí.
Z kanceláří bývalé meziříčské LDN budou pokoje s lůžky pro osoby s demencí

Město požádalo o dotace na uskutečnění těchto opatření v celkové hodnotě necelých 30 milionů korun. „Nyní se čeká na hodnocení žádostí o dotaci. Poté budou následovat poslední kola běžící veřejné zakázky na výběr poskytovatele energetických služeb,“ doplnila Graclíková.

Podle starosty Rožnova Jana Kučery se jedná o největšího projekt energetických úspor v historii města a jde o důležitý krok směrem k energetickým úsporám a udržitelnosti. „Je to garantovaná forma úspor, kdy dodavatel ručí za to, že město ušetří finanční prostředky,“ řekl starosta Kučera.

Trezor přírody, multimediální expozice v Horní Lidči
Projekty z peněz EU: Trezor přírody za 85 milionů navštívilo téměř 6 tisíc lidí

Klíčovými parametry Projektu EPC jsou desetiletá návratnost investice a garance dosažení navržených energetických úspor. Vybraný dodavatel garanci poskytuje a případné odchylky od předpokládaných úspor regulují smluvní podmínky.

Náklady na celkovou investici do projektu EPC dosahují 75 milionů korun. „Město však během deseti let pět milionů korun ušetří,“ upozornila mluvčí radnice.

Do projektu jsou zapojeny ZŠ 5. května, ZŠ Pod Skalkou, ZŠ Videčská, MŠ Radost 5. května, MŠ 1. máje 1153, MŠ 1. máje 864, MŠ a 5. května 1527 a Městský úřad – budova Stefanium.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: Tady pramení Jurkovič. Otevřeli unikátní Sluneční lázně v Luhačovicích

Zdroj: Pavel Bohun a Věra Smýkalová