Třetí stupeň povodňové aktivity

Potok Hážovka a dešťové přívaly z lesů, luk a polí způsobily v neděli v noci v Rožnově pod Radhoštěm bleskové povodně. Po desáté hodině večerní byla svolána povodňová komise a následně byl vyhlášen třetí stav povodňové aktivity. Tedy stav ohrožení, který byl odvolán o půl druhé ráno. Po celou dobu byli v terénu hasiči z Rožnova, Valašského Meziříčí a okolních obcí.

Z neděle na pondělí vyjížděli hasiči k téměř 50 zásahům, jednalo se především o ucpané propustky, odstraňování popadaných stromů, čerpání vody ze zatopených sklepů a rozvozu pytlů s pískem. Během noci bylo nutné objednat další várku písku, který hasiči průběžně pytlovali.

Současně proběhlo odstraňování naplavenin z mostních konstrukcí, které komplikovaly průtok vody na Hážovce. Během nejkritičtějších tří hodin se vylila Hážovka v úseku pod Harcovnou a také potok v ulici v Mokrém, kvůli čemuž byla komunikace neprůjezdná.

Hrozilo zřícení domu

„S ohledem k aktuální situaci jsem po desáté hodině večerní rozhodl o svolání povodňové komise. Hasiči byli v terénu celou noc a zasahovali skoro na celém území města, velké poděkování patří také městské policii, která koordinovala dopravu v případě dočasného uzavření průjezdu komunikací. Jedním z nejkritičtějších momentů byla hrozba zborcení obvodové zdi rodinného domu, který nezvládl nápor vody a jeho část byla zatopena,“ uvedl starosta města Jan Kučera.

Během pondělí hasiči vyjeli k 19 zásahům spojených s následky bleskových povodní.

„Stále probíhá očista města pronajatou technikou a hasičský sbor dále čerpá vodu ze zaplavených míst,“ dodal na závěr místostarosta města Tomáš Gross.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Starosta Vsetína Čunek se v kauze s Romy obrátí k Evropskému soudu pro lidská práva

Starosta Vsetína Čunek se v kauze s Romy obrátí k Evropskému soudu pro lidská práva; tisková konference; MěÚ Vsetín; úterý18. června 2024 | Video: Iva Nedavašková