To všechno bylo součástí včerejší netradiční vzpomínkové akce na srpnové události roku 1968, která se uskutečnila v Rožnově pod Radhoštěm. S neotřelým nápadem přišel rožnovský spolek Fujaré. Na organizaci se spolupodílela místní městská knihovna.

„Před padesáti lety ukončila invaze „bratrských“ armád do Československa takzvané pražské jaro a umožnila vznik takzvané normalizace. Dnes, kdy jsou mnohými zpochybňovány a zneužívány hodnoty polistopadového demokratického zřízení v České republice, je třeba si výročí invaze připomínat o to více. Tímto hravým happeningem společně upozorňujeme na ztrátu historické paměti i jiné současné okupace,“ uvedl k akci člen spolku Fujaré Jan Petružela.

Nápad připomenout okupaci invazí papírových vojsk zaujal různé organizace a spolky v dalších 126 obcích nejen v České republice, ale i v zahraničí.

Akce v Rožnově vyvrcholila ve 21 hodin v hudebním altánu v městském parku promítáním filmové koláže Karla Čtveráčka z fotografií Josefa Koudelky, jehož zachycení invaze v Praze se později stalo symbolem tehdejších událostí.